Suđenje Karadžiću: Izveštaj o Srebrenici objavljen pod pritiskom
Dušan Spasojević, svedok odbrane u nastavku suđenja nekadašnjem predsedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, izjavio je da je izveštaj, kojim je potvrđena uloga pripadnika Vojske Republike Srpske i policije u ubistvima na području Srebrenice 1995. godine, objavljen pod pritiskom.
U izjavi svedoka članovima tima odbrane navedeno je da je Spasojević bio uključen u rad komisije koja je istraživala događaje u Srebrenici i okolini, a koja je zaključila da je "muslimanska strana lažno tvrdila da je tamo ubijeno 8.000 muslimana, navodeći da su muslimanski vojnici koji su poginuli prilikom proboja i u prethodnim sukobima u ratu bili nedužne žrtve u Srebrenici".
"Izveštaj koji je sadržavao ove podatke podnesen je, ali ga je odbacio MUP Republike Srpske", navedeno je u izjavi svedoka.
Spasojević, bivši inspektor kriminalističke policije u Bijeljini, rekao je da su u Srebrenici počinjeni zločini, ali je izrazio sumnju u tačnost podataka o broju žrtava koje navodi tužilaštvo Haškog tribunala.
Spasojević je u sudnici precizirao da on nije radio u Komisiji koju je 2002. osnovala Vlada Republike Srpske, već da je, "kao policajac, za Komisiju, trebalo da sa kolegama utvrdi primarne i sekundarne grobnice". Svedok je rekao da "nije radio na sastavljanju izveštaja, da je on prikupljao informacije i da nije imao pristup svim informacijama".
Spasojević je, tokom Karadžićevog dodatnog ispitivanja, naročito ukazao na primedbe Hakije Meholjića, bivšeg šefa srebreničke policije, koji mu je rekao da je "utvrđeno da je bilo propusta i izdaje i zločina među njima samima".
"Meholjić je bio nezadovoljan, rekao je da su oni prodati, žrtvovani, da je Naser Orić pobegao, a sirotinja i beda ostavljeni na milost i nemilost. Bio je nezadovoljan radom i rekao je da je izveštaj Komisije sačinjen amaterski i da se time zaprepastio", ispričao je Spasojević.
Svedok je rekao da mu nije poznato da je izvor informacija za Komisiju bio Dragan Obrenović, niti da je on u Tribunalu priznao krivicu za zločine nad srebreničkim muslimanima. Spasojević je potvrdio da je njegov izvor informacija bio Meholjić, koji je, posle pada Srebrenice, sa kolonom uspeo da dođe do teritorije pod kontrolom takozvane Armije BiH.
"On je bio jedan od mnogih sa kojima smo razgovarali, imao je informacije iz prve ruke", rekao je Spasojević.
Za Karadžićevo pitanje svedoku da li ga je Meholjić obavestio da su u Memorijalnom centru sahranjene i osobe koje nisu bile žrtve događaja u Srebrenici, predsedavajući sudija O-Gon Kvon je rekao da je "vrlo sugestivno".
Svedok je rekao da u istragama na kojima je radio nije naišao na podatke koji ukazuju na umeštanost Radovana Karadžića u zbivanja u Srebrenici, te negirao da je bilo zahteva državnih organa da "nešto propusti ili zataška".
Naredni svedok odbrane Dragomir Ljubojević, nekadašnji opštinski zvaničnik u Bijeljini, izjavio je da mu nikada nije bilo naređeno da planira ili izvrši proterivanje nesrpskog stanovništva sa područja opštine Bijeljina, i da on nikada nije davao takva naređenja podređenima.
On je rekao da su ljudi napuštali ovu opštinu dobrovoljno, u nadi da će naći bolje uslove za život.