Hrvati skupili 600.000 $ za lečenje devojčice, Amerikanci im podigli cenu na 800.000
Sudbina petogodišnje devojčice Nore Šitum iz Zadra, koja se dve godine bori s akutnom limfoblastičnom leukemijom, uzburkao je Hrvatsku javnost nakon što je bolnica u Filadelfiji podigla cenu lečenja i dovela u pitanje njen odlazak u SAD.
Norina majka Đina zatražila je nedavno preko Fejsbuka pomoć za njeno lečenje eksperimentalnom metodom u Filadelfiji u SAD.
Građani Hrvatske nesebično su prikupili sredstva da bi dete bilo podvrgnuto terapiji pod nazivom CTLO19, kojom je do sada lečeno svega 10 pacijenata, među njima samo jedno dete Emili Vajthed (7), piše “Jutarnji list”.
Inače, terapiju je razvila kompanija “Novartis” i tek je u početnoj fazi kliničkih ispitivanja kod ljudi, zbog čega lek ne može da se kupi. Zato se za pacijente koji isupunjavaju uslovi nabavka dogovara direktno s proizvođačem.
Nakon objavljivanja apela Norine majke, porodica je prikupila čak 3,2 miliona kuna (575.000 dolara), pa je trebalo da otputuju u Ameriku već u petak. Međutim, iz Filadelfije je stigao novi šok. Naime, Amerikanci su podigli cenu eksperimentalnog lečenja na 837.000 dolara, što je 4,7 miliona kuna.
Očajna majka ponovo je apelovala na javnost. Na Fejsbuk stranici Vratimo osmeh Nori na lice NORA FORA Strašni LAV zamolila je građane da ponovno krenu s pozivima da bi se skupila dodatna suma od 1,4 miliona kuna.
Hrvati su izrazili negodovanje i gnev na Fejsbuku, ostavljajući poruke, kao što je : “‘Ne možete vi biti toliko bahati koliko Hrvatska moze biti velikodušna!!!’, ‘Koliko vam se mora platiti da postanete ljudi?’, ‘Vi sebe nazivate dečjom bolnicom?? Samo pohlepa vas zanima! Nora u srcu!’ i ‘Može vas biti sram zarađujete na tuđoj nesreći!”.
Grad Zagreb obećao je roditeljima da će doplatiti račun pa lečenje u SAD ne bi trebalo da bude dovedeno u pitanje.
Mnogi se pitaju zašto je cena tako visoka. Iz “Novartisa” poručuju da se lek ne naplaćuje tokom kliničkih ispitivanja.
Drugim rečima, troškovi leka ne postoje, a račun koji su poslali Amerikanci zapravo se odnosi na smeštaj u posebne sterilne jedinice namenjene osobama kojima je zbog bolesti snižen imunitet. Isto tako, i troškovi intenzivne nege takvih pacijenata dostižu enormne razmere u američkim bolnicama o čemu svedoči i predračun za Norino lečenje.
Hrvatska Vlada se danas uključila u humanitarnu akciju za finasiranje Norinog lečenja u SAD, a tačan iznos koji će uplatiti znaće se nakon što dobije podatke o prikupljenim sredstvima putem telefonskih poziva u sklopu akcije Udruženja Hrabro srce.
Ministar finansija Slavko Linić objasnio je na sednici Vlade kako zakon o PDV-u ne predviđa nikakve izuzetke, pa Vlada ne može “oprostiti” PDV, pa je odlučila da uplati iznos PDV-a na donacije prikupljene za lečenje putem telefonskih poziva.