Na prostoru bivše SFRJ 13.000 nestalih
Pitanje nestalih je jedno od najbolnijih i najtežih pitanja sukoba na prostoru bivše SFRJ, rekao predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović i ukazao da je broj nestalih u regionu oko 13.000.
Šef Komisije za nestala lica Veljko Odalović izjavio je da je rešavanje slučajeva nestalih lica jedno od najznačajnijih pitanja u regionu, ali i jedan od najvažnijih preduslova za stabilizaciju stanja.
Broj nestalih u regionu je manji od 13.000, izjavio je Odalović i ukazao na selektivni pristup ostalih u regionu u rešavanju tog pitanja.
"Pitanje nestalih je jedno od najbolnijih i najtežih pitanja sukoba na prostoru bivše SFRJ. Vlada Srbije je izuzetno posvećena tom pitanju koje je jedno od preduslova za stabilizaciju u regionu", rekao je Odalović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Prema njegovim rečima, broj nestalih na Kosovu i Metohiji je 1.800, dok se u Hrvatskoj preko 2.300 osoba vodi kao nestalo.
"Kada je u pitanju Kosovo i Metohija, zadnjih šest do sedam godina rešeno je pitanje preko 1.500 nestalih, a još 1.800 se vodi kao nestalo, a od toga je 520 Srba", rekao je Odalović.
Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, na listi nestalih je 97 srpskih državljana koji su mahom pripadnici vojske, odnosno tela vojnika iz tuzlanske kolone.
Odalović je dodao da je u razrešavanju sudbine tih nestalih bilo najmanje pomaka jer srpska strana ne može da dođe do informacija gde su tela sahranjena.
Uz napomenu da je Srbija ispoštovala svaki zahtev i da ne postoji nijedna grobnica u Srbiji koja nije istražena, Odalović je rekao da takav slučaj nije isti i prema Srbiji.
"Nekim regionima nije bio interes da se neke lokacije na kojima su Srbi i otvore. To ukazuje na selektivnost po pitanju rešavanja sudbine nestalih lica", rekao je Odalović.
On je dodao da u Hrvatskoj postoji 350 neekshumiranih poznatih grobnica, a da Priština nije dala nijednu informaciju o grobnicama na teritoriji Kosova, dok je Srbija u ovoj godini učestvovala u ekshumacijama na 265 lokacija.
Odalović je kao problem ukazao i što se blizu 5.000 tela nalazi u mrtvačnicama u Zagrebu, Tuzli, Prištini i drugim gradovima, a koja još uvek nisu identifikovana.
On je dodao da prištinska strana ponovo potencira lokaciju Rudnica, navodeći da su već preduzete istražne radnje kada je reč o tom slučaju.
Odalović je rekao da je pitanje na kojem Srbija izuzetno radi jeste i pitanje trgovine ljudskim organima, dodajući da se u razrešavanju tog slučaja ne radi po dinamici koju je Srbija očekivala.