Svinjarija: Hrvat prepisao doktorat Srbina
Hrvatski profesor na Fakultetu za mašinstvo i brodogradnju Univerziteta u Zagrebu Milan Kostelac prepisao je rad svog srpskog kolege Jovana Tepića, zahvaljujući čemu je postao šef katedre. Za rad je, inače, korišćena igračka - dečji vozić i pruga, pa penzionisani profesor Nenad Dujmović smatra da je reč o neviđenoj “svinjariji i kriminalu“.
Kostelac i Tepić, inače iz Novog Sada, 2008. napisali su zajednički naučni rad. Jutarnji list piše da je rad trebalo da bude objavljen u časopisu Famena, jednom od dva ugledna hrvatska lista iz područja mašinstva. Inače, objava radova u tom časopisu nosi bodove za mogućnost napredovanja.
Iako je penzionisani zagrebački profesor Nenad Dujmović, koji je dobio rad na recenziju, mislio da isti nije vredan objave, on je ipak izašao u Fameni, posle čega je Dujmović počeo da istražuje.
Osmak može da pobije doktoratNeke delove doktorata, upozorava prof. Dujmović, mogao bi da pobije malo bolji fizičar iz osmog razreda. Na jednom je mestu, na primer, Tepić prikazao rast otpora vazduha u odnosu na brzinu i, kako stoji u radu, on raste linearno. - To je stvarno svinjarija, jer otpor je jednak brzini na kvadrat! Naši profesori ne samo da plagiraju, već prepisuju neverovatne gluposti. I nikome ništa - kaže prof. Dujmović. |
- Otkrio sam da je gotovo identičan članak objavljen i u drugom časopisu, Strojarstvo (Mašinstvo). Ovoga puta uz Tepića i Kostelca potpisan je bio i kolega Zvonko Herold, da bi i on mogao da dobije bodove za napredovanje! Kriminal! Ustanovio sam takođe da je u Fameni ranije objavljen i članak Tepića i Kostelca, koji je bio prepisan iz Tepićevog doktorata - rekao je Dujmović.
Inače, profesor Dujmović je za rad, kad ga je dobio na recenziju, pomislio “da je čisto smeće“
- Rad je bio o uticaju mase i brzine lokomotive na vrednosti otpora u zavojima. Otpor je pri projektovanju pružnih vozila ključan. U Evropi postoje samo dve laboratorije u kojima se to radi i na to se troše milijarde evra. Zato sam s posebnim zanimanjem uzeo da čitam rad. Ali, ono što sam našao potpuno me obeznanilo - momčići su kupili igračke, voziće kakvim se igraju deca, zaključili su da je taj voz 87 puta manji od stvarnog voza, igrali se na dečjoj pruzi, sve to fotografisali, dobijene vrijednosti pomnožili sa 87 i tako izračunali otpor! Mislio sam da se radi o vicu! Jer kad bi to bilo tačno, momci bi odmah trebalo da dobiju Nobelovu nagradu - u neverici je rekao prof. Dujmović.