Crnogorski policajci oslobođeni optužbi za deportaciju Muslimana
Advokati optuženih za deportaciju bosansko-hercegovačkih civila iz Crne Gore, oslobođenih danas krivice za taj zločin, ocenili su da je "pravda zadovoljena", a crnogorsko pravosuđe "polozilo vazan ispit".
I oslobođeni, bivši pripadnici policije pozdravili su odluku suda uz ocenu da ih je sud "zaštitio od pravnog nasilja kojem su izloženi posledenjih deset godina".
Branilac jednog od bivših pripadnika crnogorskog MUP-a Branislav Lutovac kazao je novinarima da je "oboren" svaki segment optužbe koja je devetoricu pripadnika policije početkom devedesetih teretila za deportaciju više desetina civila iz BiH.
"Dokazano je da uhapšeni nisu izbeglice i da počinioci nisu pripadnici oružanih snaga. Nijedan segment optužnice nije dokazan", kazao je advokat Lutovac.
Viši sud u Podgorici oslobodio je danas krivice devetoricu pripadnika crnogorskog MUP-a optuženih za deportaciju više desetina bosansko-hercegovačkih civila 1992. godine iz Crne Gore u BiH. Uhapšeni su predati tadašnjim ratnim vlastima Republike Srpske. Većina uhapšenih Muslimana je ubijena.
Sudija Milenka Žižić je u obrazloženju presude navela da su optuženi postupali po naredbi tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Pavla Bulatovića, da osobe koje u Crnu Goru dolaze iz BiH vrate na teritioriju te zemlje. Sudija je ocenila da su hapšenja i naredba "bili nezakoniti", ali da nije dokazano da su optuženi bili na "nekoj od strana u oružanom sukobu" u BiH, što je "potrebno za postojanje ratnog zločina".
Žižić je u presudi navela da je tadasnji ministar policije Bulatović dobio telegram iz Republike Srpske da se osobe koje su prešle u Crnu Goru vrate u BiH. Prema telegramu iz RS, jedan broj osoba je potraživan zbog izbegavanja služenja vojnog roka, a neki i zbog izdržavanja zatvorske kazne, navela je sudija.
Prema njenim rečima, vraćanjem Srba i Muslimana u BIH, nije postojala namera da se ti ljudi trajno proteraju. Navela je da je značajn broj svedoka u procesu kazao da su Muslimani vraćeni u BiH radi razmene ratnih zarobljenika, dok jedan broj vraćenih Srba i danas živi u Crnoj Gori. Sudija je kao neosnovan odbacila stav tužilaštva iz optužnice da su hapšenja vršena na osnovu rasne diskriminacije.
Čelnik policije u Herceg Novom u vreme deportacije, Milorad Ivanović, kazao je da je presuda "jedina zakonita odluka" i ocenio da bi svaka druga bila nepravda.
"Mi nismo predstavljali strane u sukobu, niti smo deo zložinačkog poduhvata. Nismo uradili ništa sa umišljajem, niti smo imali zlu nameru prema licima da će im se nešto loše desiti u nekoj drugoj državi koju mi nismo kontrolisali. Postupali smo na osnovu naređenja pretpostavljenog i ministra MUP-a i to su bile rutinske akcije u čitavoj tadašnjoj SFRJ, odnosno SRJ", kazao je Ivanović.
Prema njegovim rečima, sud je optužene zaštitio od pravnog nasilja kojem su, kako tvrdi, oni i njihove porodice izloženi već deceniju.
Optuženi se nadaju da će današnja, druga oslobadajuća presuda za deportaciju, biti i pravosnažna. Očekuje se da će se tužilaštvo, čija je optužnica oborena, žaliti na odluku suda.