Hrvatska NVO: Zločinci "Oluje" bez kazne, žrtve bez pravde
Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska upozorila je, povodom oslobađajuće presude genaralima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, da su i posle 17 godina najteži zločini počinjeni u operaciji "Oluja" bez kazne, a njihove žrtve bez pravde i priznanja. Da zbog toga sada još više treba da se radi na procesuiranju krivaca, smatraju i predstavnici hrvatskih nevladinih organizacija Documenta i Građanski odbor za ljudska prava.
"Nakon ove presude, više nego ikad ranije postoji potreba da domaće pravosuđe procesuira osobe odgovorne za zločine utvrđene u ovom procesu i druge koje su građani prijavili nadležnim institucijama od 1995. do danas", navodi se u saopštenju.
Upozorava se da bi u suprotnom nepovratno bilo potvrđeno postojanje sistema koji diskriminiše u praksi i tek će onda "na Hrvatskoj trajno ostati stigma ovih zločina".
U tom smislu, navodi se, Inicijativa pozdravlja izjave predsednika Hrvatske Iva
"Greške i pogrešne konstrukcije u rezonovanju većine sudija" |
Josipovića, premijera Zorana Milanovića i ministarke spoljnih i evropskih poslova Vesne Pusić koji su najavili dalja procesuiranja ratnih zločina.
Iako je Haški tirbunal utvrdio da nije bilo udruženog zločinačkog poduhvata, Inicijativa navodi da je iz brojnosti utvrđenih zločina, velikog broja izbeglih, kao i spaljenih i uništenih objekata jasno da se ne radi samo o pojedinačkim izolovanim slučajevima. Zbog toga pred domaćim pravosuđem treba da budu procesuirani ne samo direktni počinitelji zločina, već treba, kako se ističe, utvrditi i komandnu odgovornost.
Hrvatske NGO za procesuiranje odgovornih za zločine u Oluji
Predstavnici hrvatskih nevladinih organizacija Documenta i Građanski odbor za ljudska prava ocenili su da posle oslobađajuće presude hrvatskim generalima, Hrvatska treba još više da radi na procesuiranju zločina tokom i posle akcije Oluja 1995. godine. Oni su na konferenciji za novinare tražili od političara da se jasno distanciraju od nasleđa politike bivšeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, jer su tadašnje vlasti, kako su rekli, odgovorne za sprečavanje povratka i procesuiranje ratnih zločina.
"Hrvatska treba da istraži zločine i pokaže razumevanje za ljude koji su proterani, kao i da situaciju smiri i ne odustane od procesuiranja zločina koji su se dogodili", rekao je predsednik Građanskog odbora za ljudska prava Zoran Pusić, koji je pohvalio Gotovinu zbog toga što je u intervjuu beogradskom Kuriru "našao hrabrost da uprkos euforiji pokaže velikodušnost".
Njegova poruka izbeglim Srbima da se vrate, jer je Hrvatska jednako njihova, kao i njegova domovina Pusića je iznenadila, ali je ocenio da je ona "veoma važna".
"S obzirom od koga dolazi, ali i na trenutak i atmosferu, to je dobra osnova za smirivanje napete situacije i otvaranje vrata prema konačnom miru na ovom prostoru", rekao je Pusić.
Predstavnica Documente - Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelić podsetila je da u Hrvatskoj ne postoji nijedna pravosnažna presuda za zločine tokom i posle Oluje kao i da je u toku suđenje za ratne zločine u selu Grubori kod Knina posle te akcije.