Glasali za izbornu prevaru u Srebrenici
Centralna izborna komisija BiH nije poništila izbore u Srebrenici iako je MUP RS utvrdio da je određeni broj građana koji je glasao nezakonito prijavio prebivalište u toj opštini i te prijave poništio.
Zbog fiktivnih prijava, poništeni su izbori u opštinama Istočni Drvar i Istočni Mostar, ali ne i u Srebrenici. U CIK-u to obrazlažu činjenicom da broj poništenih prijava prebivališta u tom gradu nije uticao na izborni rezultat, za razliku od Drvara i Mostara gde su ti glasovi presudili. Ovakva odluka CIK-a izazvala je ogorčenje među članicama koalicije Zajedno za Srpsku koje su tražile ponavljanje izbora.
Predsednik lokalnog SDS-a Momčilo Cvijetinović kaže da je CIK pokazao da je političko telo koje kontrolišu bošnjačke i hrvatske stranke.
- Uprkos očiglednom inženjeringu koji je sproveden i nizu nepravilnosti koji je utvrđen, izbori nisu poništeni. Taj organ nije profesionalno razmatrao podnesene argumente i dokaze o kršenju izbornog zakona i pravila nego su preglasavanjem odlučivali po stranačkim simpatijama i nacionalnoj naklonosti - rekao je Cvijetinović.
Inače, kako saznajemo, članovi CIK-a nisu bili složni po pitanju poništavanja izbora u Srebrenici, odnosno, srpski članovi su praktično preglasani. Šef SNSD-a u Srebrenici Radomir Pavlović kaže da je CIK preglasavanjem doneo političku odluku.
- Nećemo prihvatiti lažirane rezultate i izbornu prevaru. Nećemo sprovoditi te rezultate i očekujem da se uskoro predstavnici naše koalicije sretnu sa liderima najjačih stranaka u Srpskoj i dogovorimo dalje korake - istakao je Pavlović.
Podsetimo, nekoliko meseci uoči lokalnih izbora Emir Suljagić pokrenuo je akciju "Glasaću za Srebrenicu", tokom koje je prebivalište u Srebrenici prijavilo više od 2.000 Bošnjaka kako bi stekli pravo glasa, a među njima je bio i sandžački muftija Muamer Zukorlić. Na taj način za načelnika Srebrenice izabran je Ćamil Duraković, a odmah posle izbora svi prijavljeni odjavili su mesto boravka.
Sprema podvalu u celoj RS
|