Dokaz za Markale iz sarajevskog podruma
U jednom podrumu u centru Sarajeva u kome su muslimanske snage tokom rata držale minobacače raznog kalibra, pripadnici UN su nedugo po eksploziji na pijaci Markale, 5. februara 1994. godine, otkrili minobacače ručne izrade koji su po svim karakteristikama odgovarali bacaču iz koga je ispaljen hitac koji je ubio 68, a ranio 198 ljudi.
Ovo će tokom sledeće nedelje, na suđenju bivšem predsedniku RS, Radovanu Karadžiću, otkriti nekadašnji major kanadske vojske Džon Rasel, koji je tokom ratnih godina bio u sastavu UN u Bosni.
Namerna greškaGeneral Gotje je takođe ustanovio da je i druga istraga pripadnika Unprofor na Markalama koja je sprovedena posle eksplozije , imala katastrofalne rezultate. |
Karadžić je ovaj deo svoje odbrane posvetio rasvetljavanju događaja od 5. februara 1994. godine, poznatijem kao Markale 1.
Major Rasel je bio u timu UN istražitelja koji je istraživao prvu od dve eksplozije na sarajevskoj pijaci, ali i pored zaključka koji je poslao komandi u Zagreb, da je nemoguće utvrditi da li je granata ispaljena sa srpskih ili muslimanskih položaja, on je dan kasnije, posredstvom SNN "saznao" da su za taj napad odgovorni Srbi.
"To je bila očigledna propaganda protiv Srba, bez dokaza da su oni nešto učinili", objasnio je Rasel pravnim savetnicima Radovana Karadžića i izneo senzacionalno oktriće.
"Nekoliko dana posle eksplozije, u pratnji nekoliko pripadnika UN, obišli smo podrum jedne zgrade u Sarajevu gde su snage Armije BiH čuvale minobacače. Stražar koji je čuvao to skladište najpre nam je tvrdio da oni ne poseduju minobacače 120 mm, ali kada smo počeli da otvaramo sanduke ugledali smo ih.
Reč je o minobacačima ručne izrade koji su bili istog kalibra, iste boje i zavareni na isti način kao i granata koja je pogodila pijacu", ispričao je ovaj oficir kanadske vojske.
O prvoj eksploziji na pijaci u centru Sarajeva svedočiće i kanadski general Mišel Gotje. On je predvodio istragu UN šest dana po eksploziji na Markalama, a u svom izveštaju je ukazao na niz nelogičnosti u istragama koje su obavili prethodni timovi Unprofora.
"Pripadnici francuskog kontigenta koji su se prvi pojavili na mestu događaja i iz kratera su izvadili 'rep' granate od 120 mm čime su bitno bile umanjene šanse da se sazna tačna putanja i rastojanje odakle je projektil ispaljen.
Istražitelji iz Tima Frebat 4 nisu čak ni izmerili dubinu ili ugao penetracije te granate, niti izračunati ugao pada, zbog čega se nije moglo osloniti na njihov izveštaj", kazao je general Gotje u pisanoj izjavi Karadžiću koja će i biti predmet unakrsnog ispitivanja.
Joudri: Granatu ispalili MuslimaniJedan od Karadžićevih svedoka biće i kanadski pukovnik Stiven Joudri, ekspert - balističar koji je učestvovao u analizi više stotina kratera nastalih eksplozijama minobacača raznog kalibra. Joudri je takođe bio uključen u istragu o eksploziji na pijaci Markale, a svojim pretpostavljenima je nakon detaljne analize izneo stav da je 95 odsto siguran da je granata stigla sa položaja pod kontrolom Muslimana. |