Srebrenica opet bošnjačka
Srbi ni posle 12 godina, mada čine većinu u Srebrenici, neće imati načelnika opštine, a u nedelju održani lokalni izbori samo su još više produbili podele.
Doduše, i na papiru, zajednički kandidat vodećih srpskih političkih stranaka u Srebrenici, Vesna Kočević i dalje ima šanse da pobedi zato što je od tri moguća kandidata: Ćamila Durakovića ispred SDA koji je dobio 2.923 i Radojice Ratkovca (1.296) osvojila najviše glasova - 3.496.
Međutim, niko od srpskih političara ne veruje u ovakvo "čudo" zato što je preostalo da se prebroje glasovi iz Federacije, sa izbornih mesta gde su glasali Bošnjaci.
- Još se nije prebrojalo 645 listića onih koji su glasali poštom i 1.699 onih koji su glasali u odsustvu. Svi ti glasački listići su preneti u Centralnu izbornu komisiju u Sarajevu i ona ima zakonsku obavezu da ih prebroji u roku od 30 dana, ali najverovatnije će to uraditi do petka - kaže za "Vesti" Nermin Alivuković, predsednik Opštinske izborne komisije u Srebrenici.
Reporteri "Vesti" bili su inače jedina medijska ekipa u izbornom štabu srpske koalicije. Ali, umesto da izveste o "istorijskoj pobedi", oni su prisustvovali još jednom porazu koji se na kraju završio međusobnim optužbama vodećih srpskih političkih partija.
Prikupljanje glasova sa 25 izbornih mesta u Srebrenici praćeno je i iz kancelarija SNSD-a i SDS-a koje se nalaze u zgradi nekadašnje policijske stanice.
Prvi rezultati sa terena su i kod jednih i kod drugih dočekani euforično, jer je Vesna Kočević vodila u odnosu na druga dva kandidata.
- Razbili smo ih u Skelanima. Bravo Vesna - dočekana je aplauzom Kovačevićeva oko 20.00.
Zukorlić glasao bez lične karteKao što je i obećao, muftija Muamer Zukorlić je glasao u Srebrenici oko 11 časova, a kako je za Vesti potvrdio predsednik Izborne komisije u ovom gradu, Nermin Alivuković, on je "svoje građansko pravo" ispunio bez lične karte.
Muamer Zukorlić
- Tačno je da je muftija Zukorlić glasao bez lične karte, ali je zato pokazao pasoš BiH i uredno je bio uveden u birački spisak, tako da nije prekršen zakon. Pri tome, on nije jedini koji je na ovaj način glasao - kazao je Alivuković.
|
Međutim, mada su rezultati sa terena i dalje pokazivali da ona vodi, glasovi koje je dobijala u zbiru su se "topili" zato što su svi bili svesni da je kandidat SDA Ćamil Duraković sigurno dobija glasove sa izbornih mesta u Federaciji.
- Izgleda je srpska nesloga opet pobedila. Lično mogu biti zadovoljna brojem osvojenih glasova, ali se obistinilo ono na šta smo od početka upozoravali da nam ne trebaju neprijatelji, već smo dovoljni sami sebi. Sada je valjda svima jasno da navodni nezavisni srpski kandidat Radojica Ratkovac nije bio nimalo nezavistan, već je uspeo da Srbi još jednom ne osvoje vlast u Srebrenici - objasnila je, vidno neraspoložena Vesna Kovačević.
Samo sprat ispod, u stranačkim prostorijama SDS-a, predsednik Opštinskog odbora ove stranke Momčilo Cvjetičanin kaže da su Srbi još jednom izigrani.
- Mada je bilo dosta nepravilnosti, ovog puta ne možemo da krivimo druge već da upremo prst u same sebe, jer nas je pobedila tradicionalna srpska podela. Onoliko koliko je Ratkovac dobio bilo je sasvim dovoljno da Srbi dobiju načelnika opštine. Trebalo bi da se upitamo kako je to moguće - veli Cvjetinović.
Slavlje u BratuncuDok su Srbi u Srebrenici tugovali, pripadnici SDS-a u Bratuncu su slavili do duboko u noć zato što je njihov kandidat, dosadašnji načelnik opštine Nedeljko Mlađenović, ponovo izabran na tu funkciju. |
Dosadašnji šef Poslaničkog kluba SNSD-a u SO Srebrenica, Slaviša Jovanović kaže da je opštinska vlast u rukama Bošnjaka vršila opstrukciju i pre, ali i tokom izbora.
- Dok su Bošnjaci mogli da se upisuju za glasanje i preko telefona Srbi su maltretirani iako su dolazili sa važećim dokumentima - kaže Jovanović.
Oko 700 izbeglica iz gotovo svih krajeva Srbije, pokušalo je u nedelju da ostvari svoje biračko pravo glasajući na takozvanim "nepotvrđenim listićima" u Domu kulture, ali je većini to bilo onemogućeno.
- Ovo je užas. Od 7.30 čekam i obijam pragove opštine i policije. Jutros su mi rekli da je pao sistem i da ne mogu da rade, a sada da im nedostaje neki spisak. Pa što im ti spiskovi nisu falili kada su upisivali Bošnjake - ogorčeno je komentarisala Slavica Milić iz Skelana.
Srbi ogorčeni na komisijuGrupa Srba koja živi u Pančevu takođe nije krila ogorčenje.
|