Beogradskog ugostitelja oterali iz Rijeke
Beogradski ugostitelj Aleksandar Lepojević četiri godine je vodio jedan od najuspešnijih restorana u Rijeci. Kada je 2009. godine očekivao da će dobiti hrvatsko državljanstvo - ostao je bez radne dozvole i dobio naređenje da napusti Hrvatsku. Ove godine Upravni sud je presudio da mu je dozvola nepravedno oduzeta, ali sada ne može da normalno nastavi svoj postao jer, ovog puta, kako kaže - od njega zahtevaju da uzme tamošnje državljanstvo, koje posle svega više ne želi, i da se odrekne srpskog.
Lepojević objašnjava da je najnoviji problem nastao zato što bi sada, zbog presude Upravnog suda, od Hrvatske mogao da traži da mu isplati nadoknadu od čak 550.000 evra zato što tri godine nije mogao da posluje zbog nezakonitog oduzimanja radne dozvole.
- Otvoreno su od mene, na nekoliko mesta, pa i u policiji, tražili da se odreknem srpskog državljanstva da bih dobio hrvatsko - kaže Lepojević. - Ja na to ne želim da pristanem. Mislim da iza toga stoji namera da mi onemoguće da naplatim odštetu. Kao srpski državljanin, ja bih mogao da tražim pomoć matične države u naplati. Ako se odreknem srpskog državljanstva, lišiću se te mogućnosti i verovatno nikada neću dobiti taj novac.
Srpski specijalitetiRestoran “Nono - Frane“, Aleksandra Lepojevića 2008. godine našao se među 30 najuspešnijih preduzeća u Primorsko-goranskoj županiji. Služio je srpske specijalitete, uglavnom sa roštilja, i važio je za jedan od najpoznatijih ugostiteljskih objekata u Rijeci. |
Aleksandar kaže da je posao u Hrvatskoj započeo 2005. godine. Zakupio je ugostiteljski objekat koje dve godine kasnije i kupio. Restoran srpske kuhinje radio je veoma uspešno i tri godine je bez problema produžavao radnu dozvolu. U međuvremenu je u zakup uzeo još dva manja objekta u čiju je adaptaciju uložio značajan novac.
- Bez ikakvog razloga i objašnjenja 2009. godine uskratili su mi radnu dozvolu, a zatim mi naložili da napustim Hrvatsku zajedno sa ženom i detetom - objašnjava srpski ugostitelj. - Pokrenuo sam upravni spor i dobio presudu kojom je poništena odluka o oduzimanju radne dozvole 2009. godine. To znači da moraju i da mi nadoknade štetu koju sam zbog toga imao. Ponovo sam se vratio u Hrvatsku, ali problemi su se nastavili. Od januara su me nekoliko puta pozivali u policijsku stanicu u Rijeci i tamo me držali po čitav dan postavljajući različita pitanja koja se tiču moje prošlosti i moje porodice. Pri tome uopšte nisu krili da žele da prihvatim hrvatsko državljanstvo i odreknem se srpskog, ili da napustim njihovu državu.
Posle svega, Aleksandar se sa porodicom ponovo vratio u Srbiju. Dok su živeli u Rijeci, kaže, na privatnom planu nisu imali nikakvih neprijatnosti zato što su srpske nacionalnosti. Ipak, zbog odnosa tamošnje države prema srpskim preduzetnicima kaže da se najradije nikada ne bi vratio u Hrvatsku.