Bosanski Srbin uhapšen u Gruziji
Saša Lipovac (40), državljanin BiH optužen za ratni zločin, za kojim je Vrhovni sud Republike Srpske raspisao poternicu, uhapšen je u Gruziji, izjavio je sekretar Ministarstva pravde BiH Jusuf Halilagić.
Lipovac je optužen za ratni zločin nad civilima, Bošnjacima iz sela Liskovac kod Gradiške.
Halilagić u izjavi "Nezavisnim novinama" navodi da se Lipovac nalazi u ekstradicionom pritvoru, te da bi u narednim danima trebalo da bude deportovan u BiH.
"Ministarstvo pravde BiH je 14. januara ove godine nadležnom sudu u Tbilisiju poslalo sva neophodna dokumenta u vezi sa njegovom ekstradicijom. Postupak je u toku, a sve dalje radnje sada zavise od gruzijskog pravosuđa", kratko je pojasnio Halilagić.
Iz Vrhovnog suda RS petak je potvrđeno da je poternica za Lipovcem raspisana još 2008. godine i to nakon što se optuženi nije pojavio na drugostepenom ročištu u slučaju ratnog zločina nad civilima, Bošnjacima iz sela Liskovac kod Gradiške.
Lipovac i firma "Serbaz"
Ime Saše Lipovca je dovođeno je u vezu i sa aferom sa građevinskim radnicima iz BiH koji su radili u Azerbejdžanu za firmu "Serbaz", gde je, prema rečima tih radnika, on bio zadužen za upravljanje radničkim kampom. Radnici iz BiH su tada svedočili da im je Lipovac odmah po dolasku uzimao isprave i lična dokumenta i držao kod sebe, te da je od njega zavisilo kada će i da li će se moći vratiti kući iz Azerbejdžana, gde su živjeli u veoma nehumanim uslovima i gde ih je Lipovac, kao i ostalo osoblje ove firme, zlostavljao i maltretirao. Prema poslednjim informacijama u vezi s ovim slučajem, vlasnici "Serbaza", braća Milan i Božo Vučenović, u bekstvu su nakon što su vlasti grada Bakua, u kojem je sporna firma bila smeštena, raspisali poternice za njima. |
Optužnica banjalučkog tužilaštva teretila je Lipovca i Nikića da su zajedno sa Savom Veljkićem i Željkom Jovićem, koji se nalaze u bekstvu, Ž.S. koji je poginuo 2001. godine, te sa još "dva nepoznata lica" u noći između 1. i 2. avgusta 1993. godine došli u bošnjačko selo Liskovac i na stravičan način ubili troje članova porodice Rizvanović, ranili tada četvorogodišnju Mirelu, te u više navrata silovali tada dvadesetogodišnju S.R.
Nakon ovoga zločina, kako je navođeno u optužnici, Lipovac je sa Jovićem i Ž.S., te sa još dva nepoznata lica otišao do kuće Almaza Turana, gde su takođe hicima u glavu ubili Eminu Turan i njenog sina Almaza.
Nakon ove presude usledila je žalba banjalučkog Okružnog tuižlaštva, pa je Vrhovni sud RS prihvatio žalbu i u ponovljenom suđenju pravosnažno oslobodio Dražena Nikića, dok Lipovcu nije bilo ni traga, pa se, s obzirom na važeći zakon, postupak protiv njega morao razdvojiti i raspisati Interpolova potjernica.
Nenad Balaban, advokat Lipovca, rekao je "Nezavisnim novinama" da je njegov klijent uhapšen kada se iz Azerbejdžana preko Gruzije vraćao u Moskvu..