Hrvatska vojska daje zemlju za aerodrom
U svetu nije retko da se odmah pored civilnog aerodroma nalazi i baza s vojnim avionima. Međutim, aerodrom Zagreb neobičan je primer u Evropi da je aerodrom glavnog grada istovremeno i vazduhoplovna baza, i da deli samo jednu pistu za civilne i vojne potrebe.
Na lokaciji gde su danas smešteni vojni avioni i helikopteri za otprilike šest meseci biće građevinski kranovi, radnici će iz zemlje čupati instalacije, bageri će rušiti kopove u kojima su decenijama bili smešteni borbeni avioni.
U naredne dve godine na tom mestu trebalo bi da nikne nova zgrada putničkog terminala zagrebačkog aerodroma. Potpuno zastakljena, savremenog izgleda, zgrada će se prostirati na 65.860 kvadratnih metara.
Najveći deo zgrade i garaže za avione nalaziće se upravo na današnjem vojnom delu aerodroma. Vojska se za te potrebe odrekla 55 hektara zemljišta. Koliko joj je ostalo? To je, naravno, stroga vojna tajna, puiše hrvatski Jutarnji list.
Veći kapacitetAerodrom će moći da primi 8, 2 miliona putnika. Unutar njega trebalo bi da bude smešteno 42 šaltera za prijavu putnika, 34 za međunarodne letove i 8 za domaće. Sa spoljne strane zgrade predviđen je prostor za avione od 100 hiljada kvadratnih metara, a na parkiralištima za putnike biće mesta za 1200 automobila. |
"Ostatak površine na kojoj se nalazi Vazdušna baza Pleso kapacitetom potpuno zadovoljava sadašnje i buduće potrebe vazduhoplovstva", stoji u odgovoru Ministarstva odbrane na pitanje o površini zemljišta na kojoj će se u budućnosti prostirati Vazdušna baza Pleso.
Nova blještava staklena zgrada biće potpuna suprotnost sadašnjem sivilui koja vlada tim područjem. Vojnicima i nije previše žao što će ostati bez dela baze: "Bar će nam ostati manje trave za košenjei", uz osmeh kaže jedan vojnik.
U delu baze koju vojska prepušta uglavnom se nalaze napušteni otvoreni i zatvoreni kaponiri. Prevedeno s vojne terminologije, reč je o otvorenim i zatvorenim parking mestima za vojne avione.