"Oj, nikšićka Željezaro, Crne Gore ogledalo"
Prepolovljene strane investicije u Crnoj Gori, a nekadašnji privredni giganti sada ili ne rade, ili jedva rade. Stručnjaci zameraju što se Vlada oslanjala na tržište kapitala, a nije vodila selektivnu industrijsku politiku
Direktne strane investicije u Crnoj Gori u prva dva meseca ove godine manje su 57 odsto nego u istom periodu 2011. godine. Pre više od pola veka, pevalo se: "Oj, nikšićka Željezaro, Crne Gore ogledalo".
Danas, Željezara je u stečaju, baš kao i ulcinjska Solana i jedna od najvećih kompanija "Vektra Montenegro". A sudbina crnogorske privrede prelama se kroz sudbinu Kombinata aluminijuma.
Scene iz filmova Živka Nikolića iz 80-ih godina prošlog veka danas su, kažu crnogorsdki ekonomisti, postale stvarnost. Nekadašnji giganti ili ne rade, ili rade smanjenim kapacitetom.
Blokirani su računi svakog trećeg preduzeća, odnosno njih oko 15.000. Stručnjaci kažu - plaća se ceh iz prethodne decenije, u kojoj se Vlada u Podgorici oslanjala na tržište kapitala, umesto da je vodila selektivnu industrijsku politiku.
"Da je tako nešto rađeno, danas bismo imali završene glavne projekte za važne energetske resurse kojima raspolažemo. Zaduživati Elektropivredu Crne Gore, odnosno privredu, i preko tog ići na povećanje privredne aktivnosti i poboljšanje položaja budžeta, da čak budemo u suficitu", kaže ekonomista Milenko Popović.
Danas, budžet se ne puni po planu, a samo na državne garancije - na kredite domaćih i stranih kompanija - odlazi 12 odsto BDP-a. Ako do kraja godine budu povučene garancije Kombinatu aluminijuma (KAP)u iznosu od 132 miliona evra, stabilnost javnih finansija biće dovedena u pitanje.
Hoće li Vladi Crne Gore poći za rukom da od Rusa kupi KAP za jedan evro, i počne da traži novog partnera?. Oni koji se protive tom rešenju kažu da je reč ili o korupciji ili o neznanju.
"Vidim da će KAP i dalje ostati ono što je bio u prethodnih 15 godina, sredstvo za isisavanje vrednosti iz Crne Gore vani", kaže Popović.
"Apsolutno se ne slažem s tim. KAP je jedan od najvažnijih privrednih subjekata u državi, svi znamo koliko je bilo njegovo učešće u crnogorskoj ekonomiji, on kao takav zavređuje našu pažnju, moramo uraditi sve da opstane", rekao je pomoćnik ministra za industriju Dragan Kujović.
U Vladi kažu da traže model za održivo poslovanje nekadašnjih giganata, ali i da idu u susret novim ulaganjima - pre svega investicijama u turizam - obe su u Tivtu - i izgradnju malih hidroelektrana.
"Sektor energetike u svakom slučaju, uporedo s tim ide izgradnja podmorskog kabla do Italije, što će biti izvozna šansa celoj toj priči, svakako da ono na čemu radimo ove godine jeste da oživimo malu proizvodnju", kaže pomoćnik ministra ekonomije Marko Vujović.
Premijer Igor Lukšić veruje da je Vlada uradila mnogo toga pozitivnog, mada dobar deo građana ne deli to mišljenje.
Sa protesta u martu poručili su da više neće trpeti, kako kažu, pljačkaške privatizacije, ponižavanje radnika i ogromne račune za struju i telefone. Sada najavljuju novi protest, sa jednim zahtevom: ostavka premijera!