Hrvati brišu nacističku prošlost
Jasenovac postaje predmet različitih manipulacija u okviru nastojanja da se revidira celokupna srpska istorija 20 veka. Istovremeno, nastoji se umanjiti broj srpskih žrtava kako bi se u prvi plan istakla navodna srpska agresija, kaže u intervjuu za "Vesti" prof. dr Slavenko Terzić iz Istorijskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
Kako godine odmiču, razni "istraživači" iz Hrvatske, a pojavili su se i u Srbiji, smanjuju broj žrtava ustaškog logora Jasenovac. Zašto?
- Mada se istraživački ne bavim tom temom, mogu se pozvati na sasvim relevantnu Enciklopediju Jugoslavije u izdanju Leksikografskog zavoda u Zagrebu, čiji je glavni urednik bio Miroslav Krleža. U četvrtom tomu te enciklopedije, iz 1960. godine, od slova "h" do slova "j" na strani 467. postoji velika odrednica Jasenovački logor. Citiram: "Kako se u logoru uništavalo sve što bi moglo da posluži kao podatak pri utvrđivanju broja žrtava, tačan broj poginulih u jasenovačkom logoru ne može se utvrditi. Prema proceni koja se oslanja na iskaze preživelih, sačuvane dokumente i priznanja uhvaćenih ustaških zločinaca iz jasenovačkog logora broj jasenovačkih žrtava premašuje 700.000".
Hrvatskoj oprošteni zločini"Nisam za to da se bez osnova uveličava broj žrtava, a naročito nisam za to da se smanjuje njihov broj. Ne vidim zašto bi u Zagrebu 1960. imali bilo kakav razlog da u jugoslovenskoj enciklopediji uvećaju broj jasenovačkih žrtava kada je Hrvatska još 1945. u novoj komunističkoj Jugoslaviji potpuno amnestirana za sve zločine koje je, kao Hitlerov saveznik, počinila u Drugom svetskom ratu", kaže Terzić. |
Postoje li strani podaci, pre svega tadašnjih nemačkih fašističkih snaga?
- Veoma je važno reći i ovo. Saveznici nacističke Hrvatske, nemački generali Horstenau, Hitlerov izaslanik kod Ante Pavelića u Zagrebu i general Nojberher, izaslanik za jugoistok, već negde 1942 - 1943. godine navode više stotina hiljada Srba ubijenih u logoru Jasenovac.
Da li je SFRJ ikad pokušala da precizno istraži broj žrtava i da ih identifikuje?
- Jugoslovenska država nikada nije preduzela ništa da istraži detaljno ceo taj prostor Stare Gradiške i Jasenovca. Tako je jedan veliki genocidni zločin nad Srbima ostao potpuno u tami i nažalost danas se njim manipuliše. Jedan ogromni masovni zločin, gde je ubijeno od 700.000, neki govore i milion ljudi, potpuno se negira, nastoji se potpuno negirati nacistička prošlost jedne države.
Zašto identifikaciju jasenovačkih žrtava nisu forsirali srpski komunisti?
- Glavni cilj je bio opraštanje masovnog genocida nad Srbima iz dva razloga. Pre svega iz razloga praštanja zločina zbog budućnosti Hrvatske i Hrvata u toj jugoslovenskoj državi. Jer, pošten odnos bi zahtevao denacifikaciju i određene posledice po Hrvate zbog zločina koji je učinio nad drugim narodom, nad Srbima. Hrvati su radili svoj posao i to je logično. Ali, najveću odgovornost snose srpski komunisti koji nisu ništa učinili da se osvetli zločin , pre svega radi mrtvih, radi istorijske istine i radi budućnosti Srba i te jugoslovenske države. Oni snose najveću krivicu, jer su pristali na ideološku matricu koju su ponudili Tito, Kardelj i Bakarić.
Partizani "zaboravili" logorašeZašto jugoslovenski partizani nikad nisu napali Jasenovac a vodili su borbe s druge strane Save, u Bosni? |