Pomereno suđenje Mladiću: Neprijatelj nek crkne što sam još živ!
Suđenje bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, optuženom za genocid u BiH, počeće pred Haškim tribunalom 16. maja, umesto 14. maja kako je bilo predviđeno, rekao je danas na pretprocesnoj raspravi predsedavajući sudija Alfons Ori.
Budući da je Mladićeva odbrana ostala pri zahtevu da suđenje bude odloženo za tri meseca zbog toga što joj tužilaštvo još nije obelodanilo sve svoje dokaze, sudija Ori je naznačio da bi raspravno veće moglo ponovo da razmotri datum za početak suđenja.
Mladić je u junu i julu prošle godine dva puta odbio da se izjasni o krivici o tačkama optužnice, posle čega je sudija Ori, po pravilima Tribunala, u spis uveo da se on ne oseća krivim. U prvom pojavljivanju pred sudijom, 3. juna, Mladić je optužbe nazvao "monstruoznim" i "gnusnim",
|
Proces će početi uvodnom rečju optužbe koja će trajati šest sati, a Mladićeva odbrana svoju uvodnu reč neće održati na početku suđenja, već pošto optužba završi svoj dokazni postupak, rekao je sudija Ori. Odbrana je sud obavestila i da izjavu na početku suđenja neće davati ni sam Mladić.
Sudije su tužiocima odobrile da u dokaze uvedu izjave ukupno 413 svedoka, od kojih će manje od polovine svedočiti u sudnici, dok će
izjave ostalih biti uvrštene u spis u pisanom obliku. Izvođenje dokaza tužilaštva na suđenju Mladiću trajaće 200 radnih sati.
Prvog svedoka tužioci bi trebalo da pred sudije izvedu 29. maja. Mladićev branilac Branko Lukić je, obrazlažući zahtev za odlaganje procesa, naglasio da odbrana još nije od tužilaštva dobila 66 odsto transkripata iskaza sa drugih suđenja svedoka koji će se pojaviti na suđenju Mladiću. Taj procenat se odnosi na transkripte na engleskom jeziku, a u slučaju srpskih prepisa još je veći, kazao je Lukić.
Sudija Ori uputio je odbranu i optužbu da se sastanu do kraja nedelje i utvrde način za rešavanje probleme u obelodanjivanju dokaznih materijala tužilaštva braniocima.
Pošto mu je raspravno veće dalo reč, Mladić je, stojeći, rekao da je Tribunal za njega "komisija NATO pakta". Ponavljajući da je "čovek u sedamdesetoj godini" i da je "svaki dan sve nemoćniji i slabiji" sa zdravljem i koncentracijom, Mladić je sugerisao da neće
moći da prati suđenje ako se bude odvijalo pet dana nedeljno.
"Ako je pravde, a mora je biti na ovom svetu, od Boga je data, morate shvatiti da ja ne mogu da pratim suđenje po sat i po, pet dana nedeljno", rekao je Mladić. Tražio je i da mu tužioci dostave spisak svih svedoka, da bi video "jel' su živi ili mrtvi".
Istovremeno, Mladić je, međutim, protestovao jer na televiziji i na internetu prikazuju njegove slike gde je "nemoćan i jadan" kad su ga uhapsili u Lazarevu.
"Ja sam se oporavio i želim da me prijatelji, a njih je mnogo, i moj narod vide kako stojim... A neprijatelj da crkne što sam još živ. Ko je prijatelj, a ko neprijatelj, to ja znam", rekao je optuženi. On je tražio i da mu tokom procesa bude omogućeno da kaže šta želi "u kameru".
Sugerišući da su SAD osnovale Tribunal i da plaćaju tužioce, Mladić je ponovo rekao da ga "vreme ne interesuje", jer "ono je beskonačno".
"Dal' će trajati pet ili sto godina, to mene ne interesuje", rekao je on.
Sudija Ori više puta je Mladića prekidao, podsećajući ga da je reč dobio da govori o svojoj sposobnosti da prati suđenje. Uputio je optuženog da sva pitanja koja smatra važnim pokrene preko svog branioca Lukića. Predsedavajući sudija izrazio je zadovoljstvo zbog Mladićevih reči da se "oporavio" od dolaska u pritvor Tribunala.
Raspravno veće danas je ostavilo otvorenom mogućnost da pretprocesna rasprava u postupku protiv Mladića bude nastavljena iduće nedelje.
General Mladić je u 11 tačaka optužen za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje plavih šlemova UN za taoce, 1992-95.
|