Hrvatska krije opake bombe
Hrvatska vojska u jednom od 22 skladišta oružja i municije čuva i oružje za masovno uništenje zbog čega trpi kritike SAD koja traži da se ono hitno uništi.
Prema pisanju zagrebačkog "Jutarnjeg lista", reč je o aerosolnim bombama tipa ODAB-500 PM, o kojima do sada javnost nije znala ništa, ali je tajna i koliko ih je i gde se tačno nalaze. Američka vlada odlučila je da finansira njihovo uništavanje, a do sada je već uložila 4,5 miliona dolara za uništavanje zastarele municije, kao i ugradnjom tehničke zaštite u dva skladišta.
Procene hrvatskih medija je da Hrvatska ima još desetak avionskih bombi ODAB-500, a da je ostatak iskoristila tokom operacije "Oluja" 1995. godine za uništavanje srpskih položaja. Prema dostupnim podacima, Hrvatska vojska je tada bacila najmanje jednu takvu bombu i to iznad iznad srpskih položaja kod Petrinje koja je izbačena iz aviona tipa MiG-21.
Dozvoljeno oružjeGeneral Spasoje Smiljanić kaže da ove bombe nisu na spisku zabranjenog oružja, a vojni analitičar Aleksandar Radić objašnjava da je reč o principu SAD da od država traže da unište sve viškove naoružanja pošto smatraju da je nebezbedno držati nešto čije se korišćenje ne planira. |
Hrvatski mediji dalje tvrde da je reč o bombama koje je nekadašnja JNA nabavila iz Sovjetskog Saveza. Međutim, general Spasoje Smiljanić, nekadašnji komandant RV i PVO Vojske Jugoslavije, kaže za "Vesti" da je reč o bombama koje je licencno pravila jugoslovenska namenska industrija.
- Reč je o veoma razornim avio-bombama koje su punjene aerosolom i nakon izbacivanja iz aviona na njoj se aktivira padobran. Eksplozivna smesa po detonaciji usisava kiseonik iz okruženja zbog čega se pravi pritisak koji dostiže i do 30 atmosfera. Otuda eksplozija ove bombe umnogome podseća na nuklearni udar, ali bez radioaktivnosti zbog čega su posledice po objekte i živu silu stravični - kaže general Smiljanić i koji demantuje da su ove bombe uopšte korišćene tokom ratova na prostoru prethodne Jugoslavije, a posebno u Hrvatskoj.
- Upotreba takvih avio-bombi ne bi mogla da prođe nezapaženo, a mi nismo imali informacije da je bilo gde korišćena - kaže general Smiljanić.
Krcata skladištaHrvatski mediji spekulišu da se u vojnim skladištima te zemlje nalazi još oko 37.000 tona mina, granata, metaka, raketa, kasetnih bombi, kao i municije punjene fosforom. Oko 15.000 tona tog oružja hrvatska vojska ne koristi. |
I nekadašnji komandant Združenih snaga na jugu Srbije general Ninoslav Krstić sumnja da su ove bombe korišćene tokom rata u Hrvatskoj, ali ne sumnja da ih ima hrvatska vojska.
- Na početku oružanih sukoba, nekoliko velikih skladišta municije Hrvati su uspeli da osvoje bez borbe ili uz minimalna oštećenja. Takav je slučaj bio sa skladištima u Varaždinu i Rijeci. Međutim, zabrinjava podatak da se do danas ne zna koliko je municije i eksplozivnih sredstava ostalo u bivšim republikama. Centralna evidencija bi morala da postoji u Ministarstvu odbrane Srbije, ali je pitanje da li je ona ažurirana, zaključuje general Smiljanić.