Pošteđeno više od 50 mučitelja
Istragu protiv osumnjičenih u slučaju Dretelj koji su prekjuče uhapšeni na području Mostara, Ljubuškog i Tešnja vodi međunarodni tužilac Tužilaštva BiH Džud Romano koji je nedavno obustavio istragu u slučaju Dobrovoljačka, saznaju "Vesti". Činjenica da upravo Romano vodi ovu istragu navela je mnoge u RS na zaključak da je u pitanju svojevrsna kompenzacija za Dobrovoljačku, ali u Tužilaštvo BiH o ovim navodima nisu hteli da se izjašnjavaju.
Potvrđeno je hapšenje Srećka Hercega, bivšeg komandanta HOS-a i jednog od upravnika Dretelja, Ivana Zelenike, komandira i islednika logoraša, te stražara Ivana Medića zvanog Poskok i Marine Grubišić-Fejzić, koji su se naročito isticali u svirepim metodama ubistava, fizičkog zlostavljanja, mučenja, silovanja i maltretiranja Srba u ovom zloglasnom logoru.
U maju 1992. godine, kako se osnovano sumnja, oni su počinili ratne zločine i zločine protiv čovečnosti nad srpskim civilima na području Čapljine i drugih mesta u Hercegovini.
Tužilaštvo BiH navodi da su žrtve protivzakonito držane u nečovečnim uslovima u logoru, gde su zlostavljane, premlaćivane, silovane i seksualno zlostavljane, mučene i ponižavane.
"Više lica je umrlo od posledica zlostavljanja i premlaćivanja, a nekima se, nakon odvođenja iz ćelija, gubi svaki trag", saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Udruženje logoraša istočne Hercegovine pozdravilo je hapšenja. Međutim, predsednik ove organizacije Vukan Kovač kaže da je lako moguće da će sve ovo biti samo promašen pokušaj dokazivanja zločina, ako ne bude uhapšeno još osoba. - Nezadovoljni smo jer raspolažemo sa 57 imena koja su učestvovala u mučenjima i zlostavljanjima Srba u Dretelju. Oni su još na slobodi - rekao je Kovač.
On tvrdi da su izjave logoraša o dešavanjima u Dretelju tužiocu Romanu predata pre još pet godina i da se on nije potrudio da ta saznanja iskoristi. - Ovo je očigledan pokušaj da se baci senka na ono što je urađeno sa Dobrovoljačkom, što je zločin u kome je učestvovao celi bošnjački vojni vrh - kaže Kovač.
Inspektor u Timu MUP-a RS za istraživanje ratnih zločina Simo Tuševljak kaže da se za zločine u Dretelju tereti 69 lica.
- Izveštaj sa nepobitnim dokazima o zločinima u Dretelju podnesen je još 2005, a obuhvata protivzakonita pritvaranja i zlostavljanja više stotina srpskih civila, ubistva najmanje 15 lica i silovanja više od 70 žena. Nažalost, i u ovom, kao i u brojnim drugim predmetima ratnih zločina protiv Srba, Tužilaštvo BiH i postupajući tužilac Romano opstruisali su istrage i do juče otezali sa podizanjem optužnice i hapšenjima odgovornih - naveo je Tuševljak.
Tukli nas čime su stigli
Olga Draško, lekarka koja je 5. maja 1992. odvedena u logor sa radnog mesta u Domu zdravlja u Čapljini, rekla je da normalan čovek ne može ni da zamisli to što je logorašima rađeno.
Ignorisanje u Sarajevu
Zanimljivo je i ignorisanje ovog slučaja u pojedinim medijima u Sarajevu. Oni koji su proteklih dana proveli pravu hajku na pojedine srpske političare i određene ljude koji su, bez ikakvih dokaza, označeni kao počinioci zločina nad Bošnjacima u okolini Bihaća, hapšenje u slučaju Dretelj pomenuli su samo ovlaš, bez ikakve želje za širom pričom. |