Britanski oficir: Užasno stanje u Srebrenici 1993.
U nastavku suđenja Radovanu Karadžiću pred Međunarodnim tribunalom u Hagu, svedok Pirs Taker opisao je kao "užasno" stanje u kojem su hiljade muslimanskih civila u Srebrenici bile marta 1993. pred ofanzivom Vojske Republike Srpske.
Taker koji je tada bio vojni pomoćnik komandanta Unprofora Filipa Morijona (Philippe Morillon), svedočio je da je ta ofanziva sprovedena u okviru kampanje etničkog čišćenja nesrpskog stanovništva. Cilj ofanzive, po njegovim rečima, bio je da suzi muslimanske teritorije u istočnoj Bosni i mnogobrojne izbeglice sabije u grad Srebrenicu.
Taker je kazao da je, u Srebrenici sa francuskim generalom Morijonom 11. i 12. marta 1993. utvrdio da je većinu muslimanskih civila VRS već bila proterala iz drugih krajeva, neke i po više puta.
Kako je rekao, stekao je utisak da su izbeglice bile uverene da se ofanziva srpskih snaga "može završiti samo njihovom smrću". VRS je, tokom ofanzive, otvarala vatru ne samo na grad i izbeglice, nego i na Unprofor koji je pokušavao da u Srebrenicu doturi pomoć.
Da bi pomogao civilima, general Morijon je tada najavio da će Srebrenicu proglasiti "zaštićenom zonom" UN, što je kasnije učinio Savet bezbednosti.
Prolaz humanitarnih konvoja UN ka Srebrenici, bosanski Srbi su "namerno i stalno opstruirali", rekao je Taker.
Za muslimanske snage u Srebrenici on je rekao da su bile slabo naoružane i neorganizovane, nazivajući njihove pripadnike "civilima i izbeglicama koje su bile napadnute".
Borbeni izveštaj jedinice VRS iz sredine marta 1993. u kojem se navodi da je cilj operacije "pritisnuti enklavu kako bi se Muslimani predali", Taker je ocenio kao veran odraz stanja na terenu.
Svedok koji je prisustvovao sastancima Morijona sa Karadžićem i komandantom VRS Ratkom Mladićem, izjavio je da je Mladić odobrio da 27. marta 1993. u Srebrenicu uđe 20 kamiona sa hranom i da u povratku njima budu evakuisane žene i deca. Pri ukrcavanju u kamione, međutim, nastala je panika u kojoj su neke izbeglice pregažene, izjavio je Taker.
U delu svedočenja o Sarajevu, on je izjavio da je VRS 1992-93. godine "terorisala" grad stalnim i opsežnim bombardovanjem.
Takera će u sredu unakrsno ispitivati Karadžić koji se brani sam.
Bivši predsednik RS optužen je za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština; za progon Muslimana i Hrvata širom BiH; za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i za uzimanje "plavih šlemova" UN za taoce, 1992-95.