Đukanović: Odnosi sa Srbijom su komplikovani
Lider vladajuće crnogorske Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović izjavio je da su odnosi Crne Gore sa susedima "kvalitetni i u usponu", ali su sa Srbijom "nešto komplikovaniji".
Razlozi za to su u razlazu Srbije i Crne Gore 2006. godine i u odluci Podgorice da prizna Kosovo, kazao je Đukanović u intervjuu za sarajevsku televiziju "Al džazira Balkans" (Aljazeera Balkans), emitovanom u petak u veče.
Đukanović je ukazao da odnosi njegove partije DPS sa Demokratskom strankom (BS) Borisa Tadića nisu kao u vreme kada je na čelu DS bio pokojni premijer Srbije Zoran Đinđić - odnosi su tada bili "intezivniji".
Đukanović je naveo da se nedavno u Podgorici sastao sa liderom Srpske napredne stranke (SNS) Tomislavom Nikolićem jer je ta partija "relevantan politički subjekat u regionu".
Po Đukanovićevim rečima, cilj sastanka s Nikolićem je bilo sagledavanje mogućnosti da njihove dve partije budu "faktor" uspostavljanja "kvalitetnijih" odnosa Crne Gore i Srbije koji sada nisu na "nivou onoga što je istorijsko nasleđe".
Đukanović je rekao da ne razmišlja o povratku na neku od državnh funkcija sa kojih se povukao pre godinu dana posle skoro dve decenije vladavine.
"Ne razmišljam o nekom povratku na vlast i ponovnom angažmanu na neku od državnih funkcija", već razmišlja o tome da, uz bavljenje politikom "iz perspektive" partijskog lidera, razvije sopstveni biznis.
Đukanović je rekao da je "sve svoje političke ciljeve ostvario", a za svoju karijeru političara rekao je da je "veoma uspešno zaokružena".
Šarićevi listinzi protiv evropskog puta CG
Govoreći o "aferi listing", Đukanović je ponovio da je ona iskonstruisana i da "ozbiljno sumnja" da su meta bili sama Crna Gora i njen evropski put jer su sporni listinzi telefonskih poziva objavljeni uoči odluke Evropskog saveta o zahtevu Crne Gore za započinjanje pristupnih pregovora sa EU.
Lider DPS je kazao da za Darka Šarića, optuženog za šverc kokaina, zna iz medija.
Šarićev telefonski listing objavljen u medijima je ukazao na njegove navodne kontakte sa premijerom Igorom Lukšićem i šefom diplomatije Milanom Roćenom. Oni su negirali da su ikada kontaktirali sa Šarićem, a tužilaštvo je utvrdilo da su listinzi falsifikat.
Đukanović je ocenio da je reakcija premijera i ministra spoljnih poslova "bila energična" i pokazala da je u to "najobičnija medijsko-političko-obaveštajna konstrukcija koja nije naudila Crnoj Gori".
Keljmendi finansirao referendum o nezavisnosti
Đukanović je kazao da ne poznaje "kontroverznog kosovsko-bosanskog biznismena" Nasera Keljmendija čiji su listinzi takođe objavljeni u crnogorskim medijima.
Za Keljmendijevo javno priznanje da je učestvovao u finansiranju referenduma o crnogorskoj nezavisnosti i da je i sam glasao na njemu, Đukanović je rekao da on "nije jedini iz dijaspore koji je dao svoj prilog".
Lider DPS je u intervjuu za sarajevsku televiziju "Al džazira Balkans" rekao i da mu "nije poznato" da je Keljmendi na bilo koji način finansirao njegovu partiju.