Petak 23. 1. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 03.01.2010.
20:57
Srna A

Federalne vlasti u BiH se plaše vehabija?

Predsjedavajući Zajedničke komisije parlamenta BiH za nadzor nad radom Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH Mirko Okolić izjavio je da federalne vlasti svesno krše Ustav i zakone zbog odnosa prema Gornjoj Maoči, jer su dopustile grupi sledbenika radikalnog tumačenja islama da ovo selo kod Brčkog bukvalno izdvoje iz sastava FBiH i pretvore ga u vehabijsku oazu.

"Vlasti FBiH rade nešto nedopustivo. Oni su digli ruke od Gornje Maoče i to, navodno, zbog toga što u to selo ne smeju da uđu zbog radikalnih islamista. Činjenica je da su u Gornjoj Maoči izbušene gume na policijskom automobilu, ali to ne sme da bude izgovor za nečinjenje", rekao je Okolić.

On je rekao da je krajnje vreme da neko građanima BiH otvoreno kaže da zbog Gornje Maoče i njoj sličnih mesta širom BiH, još nisu dobili bezvizni režim.

Vehabija ima u Gornjoj Maoči, u okolini Sanskog Mosta, Prjedora i Tešnja

"Javnosti se uporno plasira priča o navodnim uslovima, ciljevima, zadacima, pa smo tako svedoci u poslednje vreme zvanično Sarajevo nastoji da i ustavne reforme promoviše u jedan od uslova za viznu liberalizaciju, a uporno se zatvaraju oči pred činjenicom da je BiH utočište najradikalnijim grupama i pojedincima. Gornja Maoča samo je jedan u nizu primjera", rekao je Okolić za sutrašnji broj "Fokusa".

Član Ekspertskog tima jugoistočne Evrope za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala Dževad Galijašević ističe da Gornja Maoča nije usamljen primer u BiH i da radikalnih vehabijskih zajednica ima i u okolini Sanskog Mosta, Prijedora i Tešnja.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2026 © - vesti online