Hrvatska: I Katolička crkva krši izbornu tišinu
Hrvatska nevladina organizacija GONG upozorila da je primila petnaestak dojava građana o kršenju izborne tišine. Izbornu tišinu pred sutrašnje parlamentarne izbore kršile su podjednako i manje i velike stranke i to na različite načine, ali i Katolička crkva, saopštio je GONG.
Dojavljeno je lepljenje plakata na zagrebačkom info-centru, deljenje letaka, pa čak i ispred jednog biračkog mesta u inostranstvu, gde su danas otvorena birališta.
GONG je naveo da su građani dojavili i pojavljivanje letaka u poštanskim sandučićima, SMS poruke i aktivnosti na Fejsbuku s uputstvima o glasanju, ali i telefonsko agitovanje putem govornog automata koji sugeriše glasanje za određenu političku stranku.
Zanimljivo je da je dojavljeno i "agitovanje predstavnika Katoličke crkve tokom mise u gradu na istoku Hrvatske".
GONG je podsetio učesnike izbora da je od petka u ponoć do nedelje u 19 časova na snazi izborna tišina koja se mora poštovati, a odnosi se i na društvene mreže.
Hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj glasaju u inostranstvu danas i sutra od 7 do 19 časova. Dijaspora bira tri poslanika u posebnoj, 11. izbornoj jedinici. Zanimljivo je da svoje kandidate u toj izbornoj jedinici nije predložila koalicija levog centra, Kukuriku koalicija, koja ima najviše izgleda da formira buduću vladu.
U dijaspori je oko 411.000 birača, a najviše u BiH, gde ih ima oko 260.000.
Hrvatski mediji izveštavaju da je izlaznost do popodnevnih sati veoma mala, te da je na 30 biračkih mesta u BiH do 16 časova glasalo tek nešto više od 4.600 hrvatskih državljana s pravom glasa, što je 1,74 odsto.
U Srbiji je otvoreno ukupno šest biračkih mesta u Subotici i Beogradu.
Zbog vremenske razlike, glasanje je već završeno na Novom Zelandu, u Australiji, Japanu, Kini i Maleziji.
Pravo glasa na parlamentarnim izborima ima 4,5 miliona birača. Prihvaćeno je 313 kandidatskih lista i 48 kandidatura nacionalnih manjina.
U novi saziv Sabora bira se 151 poslanik, što je dva manje nego na prošlim izborima.
Po 14 poslanika bira se u svakoj od deset izbornih jedinica, tri poslanika bira dijaspora u posebnoj 11. izbornoj jedinici. Nacionalne manjine biraju osam poslanika u posebnoj 12. izbornoj jedinici, od kojih srpska nacionalna manjina, kao najbrojnija, bira tri.
Manjine mogu da glasaju ili u 12. izbornoj jedinici ili po mestu prebivališta u nekoj od deset preostalih jedinica za opšte liste.
Za većinu u Saboru potrebno je osvojiti najmanje 76 mandata.