Izrael lobira za Dodika
Omekšan i u poslednje vreme čak blagonaklon stav američke administracije prema Republici Srpskoj (RS) rezultat je odlučnog stava Srpske da ne podrži zahtev palestinske države za prijem u UN, ocena je analitičara.
Nakon punih pet godina, predsednik RS Milorad Dodik posetio je Vašington što su američki mediji povezali sa njegovom podrškom Izraelu i odbacivanjem međunarodne inicijative za priznavanje nezavisnosti Palestine i njeno uključenje u članstvo UN.
Uskraćivanje saglasnosti iz Banjaluke, što je podudarno stavu SAD o tom pitanju, prepreka je nastojanju Sarajeva da BiH, sa svojim sadašnjim mandatom nestalnog člana SB UN, direktno podrži predlog o palestinskoj nezavisnosti.
Podsetimo, u BiH protekle sedmice boravili su ministri spoljnih poslova Izraela i Palestine, Avigdor Liberman i Rijad al-Malki.
Al Malki je tokom posete Predsedništvu BiH dobio podršku bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, koji je rekao da podržava palestinski zahtev za članstvo u UN i istakao da priznanje palestinske države predstavlja važan korak ka iznalaženju održivog i mirnog rešenja za bliskoistočni problem, kao i da većina zemalja članica UN deli ovo mišljenje.
Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić, koji dolazi iz SDP-a, bio je nešto suzdržaniji, igrajući na kartu "mi bismo podržali, ali ne možemo bez Srba". Naime, Komšić je palestinskom ministru kazao da većina u BiH razume palestinsko pitanje i da ne spori da Palestina ima pravo na svoju državu, ali da je po Ustavu BiH o svakom spoljnopolitičkom pitanju za odluku potreban konsenzus tri člana Predsedništva.
Srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović, pak, uopšte nije prisustvovao sastanku, poručivši da ne podržava palestinski zahtev.
Spoljnu politiku, prema Ustavu BiH, vodi Predsedništvo BiH i sve odluke iz ovog domena donose se konsenzusom. Praksa je, kada nema konsenzusa, da glas BiH bude suzdržan.
Na Radmanovićev poziv, u poseti BiH boravio je i izraelski ministar spoljnih poslova Avigdor Liberman, koji se u Banjaluci zadržao gotovo nedelju dana. Inače, ovo je bila treća poseta Libermana glavnom gradu Srpske u poslednjih godinu dana.
Banjalučki analitičari ocenjuju da je Srpska povukla vrlo mudar potez, jer "vrata Vašingtona Srpskoj otvara Izrael".
Gostimir Popović, banjalučki analitičar, podseća da je Liberman posredovao između Banjaluke i Brisela tokom martovske krize nastale zbog zahteva RS da se raspiše referendum o radu pravosuđa BiH. Posredovanje je rezultovalo otvaranjem strukturalnog dijaloga sa Evropskom komisijom o pravosuđu BiH.
- Tačno je da mi Amerikancima nikada ne smemo verovati, ali ovaj put smo vešto svoje interese uklopili u njihove. Nisu oni naprasno stali na stranu Srba, nego im u ovom momentu trebamo da zaustavimo zahtev Palestine i to je razlog što je Patrik Mun, američki ambasador u Sarajevu, došao u Banjaluku i rekao da podržava RS i Dejtonski mirovni sporazum, a da Federacija svoje problem treba da rešava promenama Ustava Federacije BiH - smatra Popović.
On je naglasio da Srpska treba da nastavi da igra na ovom polju, pogotovo kada je, nakon terorističkog akta u Sarajevu, jasno da je ona jedina brana širenju islamskog terorizma na Balkanu.
- To su dva vrlo snažna aduta koja u ovom trenutku imamo na svojoj strani i koje treba pragmatično da iskoristimo za naše nacionalne interese - zaključio je Popović.
Topao doček u Banjaluci
Za razliku do Bakira Izetbegovića koji je i Libermanu ponovio stav da snažno podržava palestinski zahtev za prijem u punopravno članstvo u UN, i izrazio razočaranje što Izrael "ne izlazi više u susret narodu Palestine", Srpska je snažno stala uz Izrael. Nakon što je na svim adresama u BiH naišao na srdačan doček i dobio podršku, Liberman je sa predsednikom Srpske Miloradom Dodikom položio vence na jasenovačkom stratištu, i najavio snažnije privredne aktivnosti između RS i Izraela.
Savetnik Ari Livne
Savetnik predsednika RS Milorada Dodika, Ari Livne, koji ima i snažan uticaj u izraelskoj vladi, proteklih godina dosta je radio na bilateralnim odnosima Srpske i Izraela.
|