Ulazak Hrvatske u EU veliki problem za BiH
Analitičar Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić upozorava da će se kad Hrvatska uđe u EU, mnogo toga promeniti za BiH, pogotovo kada je reč o uvozu i izvozu proizvoda biljnog i životinjskog porekla.
"Veliki problem za BiH je ulazak Hrvatske u EU. Već od 1. januara 2013. godine BiH se suočava s problemom vezano za izvoz proizvoda, pogotovo u oblasti biljnog i životinjskog porekla iz razloga što EU zahteva stroge kriterijume kontrole kvaliteta", kazao je Hasić.
Drugim problemom smatra određivanje graničnih prelaza od hrvatske strane i Evropske komisije, "gde su jedna i druga pokazale neprincipijelnost prilikom određivanja samo dva granična prelaza, a BiH strana traži najmanje pet". Sve to, kako je dodao Hasić, tokom narednog meseca biće detaljno obrađeno u analizi, uključujući i najavljene licencne proizvodnje koje planira Hrvatska premestiti na tržište BiH zato što postoje visoki troškovi poslovanja za njena preduzeća u perspektivi na tržištu EU.
Takođe, analiza će obuhvatiti i trgovinu između BiH i Hrvatske, odnosno EU s obzirom da je Hrvatska najvažniji trgovinski partner BiH, s posebnim aspektom dominacije trgovačkih lanaca iz Hrvatske. Biće obrađena i pitanja stranih ulaganja iz Hrvatske, kao i nerešeno pitanje imovine između BiH i Hrvatske.
"Prema našim podacima, BiH potražuje više od milion i 750 hiljada kvadratnih metara zemljišta, poslovnih prostora i objekata, zatim salona, odmarališta, hotela, kao i pojedinačno učešće bosnohercegovačkih preduzeća u preduzećima u Hrvatskoj", kazao je Hasić, napominjući da taj odnos između Hrvatske i BiH mora biti rešen pre ulaska Hrvatske u EU.
BiH ostvaruje suficit u trgovini sa Kosovom
Hasić se osvrnuo i na trgovinske probleme između BiH i samoproklamovane republike Kosovo zbog kojih je smanjen izvoz iz BiH na tržište Kosova za 7 do 8 procenata posebno iz Federacije BiH, navodeći da je najveći gubitak zapravo gubitak tržišta koje su za protekla tri meseca zauzele kompanije iz Hrvatske, Makedonije, Bugarske i Srbije. On je podsetio da je od 20. jula ove godine Vlada Kosova donela jednostranu meru uvođenja carina na proizvode koji dolaze sa teritorije BiH. Inače, ukupna trgovinska razmena BiH sa Kosovom iznosi oko 160 miliona KM, od čega se najveći deo odnosi na izvoz BiH.
Kako je kazao Hasić, to je jedna od retkih zemalja sa kojom BiH ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni i vrlo bitno područje za bosnohercegovački izvoz.
"Zbog izuzetno komplikovanog sistema administriranja uspeli smo obnoviti odnose sa Republikom Kosovo 25. oktobra i od pre nekoliko dana usledio je neometan protok roba s obe strane", kazao je Hasić dodajući da je Republika Srbija rešila taj problem znatno pre BiH.