Svedok: Vojska Srpske ubila 68 meštana
Svedok optužbe Ivo Atlija izjavio je na suđenju Radovanu Karadžiću u Međunarodnom tribunalu u Hagu da su jula 1992. godine pripadnici Vojske Republike Srpske napali njegovo selo u okolini Prijedora i ubili 68 meštana - Hrvata, uključujući žene, maloletne i invalide.
Po optužnici protiv Karadžića, progon nesrba iz opštine Prijedor koji je, između ostalog, obuhvatao ubistva, prisilno premeštanje, nezakonito zatvaranje, mučenje, dostigao je nivo genocida zbog namere da etničke grupe budu uništene, delimicno ili potpuno.
Atlija je svedočio da je do napada na njegovo selo Briševo došlo 27. jula 1992. Srpske snage ubile su 68 meštana među kojima 14 žena, dvojica maloletnika, četvorica invalida, kao i je njegov otac.
Posle boravka u pritvoru, Atlija je učestvovao u nalaženju i sahranjivanju tela ubijenih stanovnika Briševa i okolnih hrvatskih zaselaka.
"Stipe Ivandić i njegova porodica bili su naterani da u zaseoku Mlinari sami sebi iskopaju grobove, a onda su pobijeni, delimično zatrpani i ostavljeni. Isto se dogodilo i familiji Buzuk u zaseoku Jezerce. Mog oca Iliju pokopali smo u blizini naše kuće u Briševu", rekao je svedok.
On je kazao i da mu je kasnije visoki zvaničnik prijedorske Srpske demokratske stranke Vojo Kuprešanin rekao da se u Briševu dogodio "manji incident" u kojem su učestvovale dve brigade VRS.
Atlija je svedočio da je Briševo prethodno, maja 1992, bilo granatirano tokom napada VRS na druga sela, uključujući Hambarine i Kozarac.
Na srpskom radiju Prijedor čuo je da je to bila "velika pobeda srpske vojske".
Po optužnici protiv Karadžića, tokom tog napada ubijene su stotine Muslimana, a većina muškaraca je bila prebačena u Omarsku i druge logore kod Prijedora. Po Atlijinom svedočenju, SDS je krajem aprila nasilno preuzela vlast u opštini Prijedor, a srpske snage su ograničile kretanje nesrpskog stanovništva.
Svedok je izjavio i da je do novembra 1992. nastojao da izađe iz Prijedora o čemu je razgovarao sa tadašnjim ratnim predsednikom opštine Milomirom Stakićem.
Tribunal je Stakića osudio na 40 godina zatvora zbog zločina nad nesrbima u Prijedoru. Atliji je bilo omogućeno da ode u novembru 1992, pošto je, kao i
drugi Hrvati i Bošnjaci, bio primoran da potpiše izjavu kojom svu imovinu "dobrovoljno" ostavlja srpskim vlastima.
Optuženi Karadžić koji se brani sam, unakrsno će ispitivati svedoka Atliju u sredu, 26. oktobra, kada se suđenje nastavlja. Karadžić je optužen za genocid u Srebrenici i još sedam bosansko-hercegovačkih opština; za progon Muslimana i Hrvata širom BiH; za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i
snajperskih napada 1992-95. godine i za uzimanje pripadnika međunarodnih snaga za taoce.