Srpske leševe 10 godina krili u bolnici
Desetine leševa srpskih civila ubijenih za vreme rata u Sarajevu sve do pronalaska 2003. godine i pokopa na groblju u Visokom bile su skrivane u mrtvačnici komunalnog preduzeća "Pokop", koja se nalazi u krugu sarajevskog Kliničkog centra "Koševo", piše "Pres".
List, pozivajući se na dokumentovane zapise koje poseduje, navodi da je mrtvačnica za vreme rata bila pretvorena u grobnicu za N. N. ubijene, za koje se dobro zna da su Srbi. U istu mrtvačnicu prebačeno je na stotine likvidiranih srpskih civila, koji su u ratu nasumice sahranjivani po sarajevskim grobljima.
Slobodan Škrba iz Operativnog tima za traženje nestalih Republike Srpske kaže da su u toj mrtvačnici deset godina ležali posmrtni ostaci žrtava iz logora Sunce na Dobrinji, iz zgrade ŽGP-a u Buća Potoku, iz Pofalića, Žuči i Benbaše.
Prema njegovim rečima, obdukcije su pokazale da su tela ubijenih Srba više puta premeštana pre nego što su dospela u mrtvačnicu u koševskoj bolnici i da skoro nijedan leš nije bio ceo.
Govoreći o "podvalama" bošnjačkog ratnog rukovodstva, Škrba je naveo da su tela bila evidentirana u mrtvačnici bolnice Koševo, a onda su bez znanja porodica koje su ih tražile bila sahranjivana na različitim mestima, a bilo je slučajeva da su žrtve zločina u Sarajevu sahranjivane i u Zenici.
List navodi da je skrivanje srpskih leševa bilo pod zaštitom držve, o čemu svedoče i unapređenja sudija koje su odobravale prevoženje tela do mrtvačnice, kojoj niko nije mogao da priđe jer je bila zakovana daskama.
Posmrtni ostaci u kartonskim kutijama
U službenoj zabelešci MUP-a Kantona Sarajevo iz juna 2003. opisano je veštačenje posmrtnih ostataka više od 30 ubijenih osoba, koje su u zavežljajima i kartonskim kutijama skrivane u jednoj prostoriji mrtvačnice koševske bolnice. Uz pomoć analize DNK utvrđeno je da je reč o srpskim civilima koje su njihove porodice tražile još od 1992. i 1993. godine. |