Drama u ćeliji Ratka Mladića
Statusna konferencija u procesu protiv nekadašnjeg komandanta Vojske RS, Ratka Mladića, u četvrtak po podne je kasnila skoro dva sata zato što je general kolabirao u svojoj ćeliji. - Tek kada se sve završilo priznao nam je da je celog dana osećao jake bolove u bubrezima. Nekoliko sati pred polazak u sud toliko mu je pozlilo da je kolabirao u svojoj ćeliji. Međutim, zahvaljujući prisebnosti stražara koji su mu odmah pritekli u pomoć, izbegnuto je najgore - kaže za "Vesti" njegov advokat Branko Lukić.
Prema njegovim rečima, stražari su najpre povratili u život Mladića, a zatim mu pomagali da se obuče, ali i sedne na optuženičku klupu.
- U nekoliko navrata su bili prinuđeni bukvalno da ga nose. Da bi se ušlo u sud treba preći par stepenika što general nije mogao.
Po pravilima Tribunala mi kao advokati ne smemo da mu pomognemo, pa su priskočili stražari i bukvalno ga preneli - opisuje dramu koja se u četvrtak odvijala u Hagu daleko iza očiju javnosti.
Da nešto nije u redu moglo se naslutiti i po najmanje dva zvanična odlaganja početka statusne konferencije koja je prvobitno trebalo da se održi u 14.30, ali je počela tek iza 16.00 časova. Na kraju, to je bilo jasno i kada je general Mladić dobio reč.
- Imam strašne bolove i molim da me pregledaju lekari iz Srbije i RS koji su mi dijagnosticirali pokretanje kamena u bubregu 1996. godine. Nije sramota što sam bolestan - kazao je Mladić.
U krajnje nepovezanom govoru, Mladić je u nekoliko navrata ponovio ovaj zahtev.
- U Haškom tribunalu ne branim sebe, već Republiku Srpsku i srpski narod. Želeo bih što pre da ozdravim i da ne ometam i ne usporavam predstojeće suđenje. Ako preživim statusnu konferenciju želeo bih da se kratko vidim sa svojom suprugom koja je ovde u Hagu - kazao je Mladić, a predsedavajući sudija Alfons Ori mu je objasnio da to nije pitanje za njega, već za Sekretarijat tužilaštva.
- Ovog vikenda ćemo napisati zvaničan zahtev Sekretarijatu da generalu odobri posetu lekara iz Srbije i RS. Koliko znam, zvaničnici Srbije tvrde kako je taj tim već formiran, ali ništa se ne dešava po tom pitanju - kaže Lukić.
U Hagu i Ljilja Bulatović
Uz suprugu Bosiljku Mladić, sa galerije za publiku raspravu je pratila i publicista iz Beograda Ljiljana Bulatović, koja je u nekoliko knjiga branila Mladića.
Mladić ih je u više navrata pozdravljao, a protestvovao je i zbog problema u imenovanju američkog advokata Dejana Ivetića za njegovog drugog branioca. |
Uglavnom u teško razumljivim rečenicama, Mladić se drhtavim i plačnim glasom najpre osvrnuo na zahtev Tužilaštva da mu se razdvoje postupci i najpre sudi za Srebrenicu, a zatim i rad Haškog tribunala.
- Mene ljuti što pominjete Srebrenicu. Idite redom od 1991. kad sam došao u Knin, pa svaka opština, svako selo, svaka planina...
Sve što je istina i što ja znam - reći ću. Ako vršite na mene pritisak, bilo kakav i bilo ko, neće biti dobro - kazao je Mladić i dodao da je "sve jači, što više pritisaka vrše na njega".
Mladić je ispričao predsedavajućem sudiji i da ga je u četvrtak ujutro posetio predstavnik francuske ambasade koga je nazvao "Kenedijem" i da mu je uručio materijal o familiji Kovač iz Foče, koja ga je, zbog dešavanja tokom rata u ovom mestu, svojevremeno tužila pred sudom Francuske.
Mediji lažu o Srebrenici
Tokom obraćanja sudiji Oriju, Mladić je kazao i da je ljut na novinske napise o njegovoj ulozi u Srebrenici 1995. godine. - Svi navode da sam tamo deci prvo podelio bombone, a zatim im uzeo živote. To je laž - kazao je Mladić. |
- Gospodine sudija. Vi držite i pogaču i nož. Haški tribunal ne smatram neprijateljem, ali ovaj sud je najbolje preduzeće i banka u Evropi. Za vas uvek ima para - kazao je na kraju Mladić.
Njegov advokat, Branko Lukić, potvrdio je "Vestima" da je Mladića u pritvoru ipak posetila supruga Bosiljka, a svi su se juče vratili po podne u Beograd redovnom avionskom linijom ka Beogradu.
Na sudu 10. novembra
Sledeće Mladićevo pojavljivanje pred sudijama zakazano je za 10. novembar, a očekuje se da bi tužilaštvo i njegova odbrana prethodno mogli da usaglase činjenice koje se tiču istorijskog konteksta i geografskih odrednica važnih za suđenje. |