Šeks: Srbija se ponaša kao policajac za propalu Jugoslaviju
U donošenju hrvatskog Zakona o nevaženju optužnica JNA učestvovaće i sam Vladimir Šeks, koji se nalazi na srpskoj optužnici za ratne zločine nad civilima u Vukovaru 1991. godine.
"Hrvatski Zakon o nevaženju pravnih akata bivših pravosudnih organa i vojnih sudova JNA, s pravne strane ne može primorati Srbiju da odustane od podizanja optužnica i uloge Haškog suda koju je sama sebi odredila. Može, međutim, biti snažna poluga putem koje bi zemlje bivše Jugoslavije izvršile pritisak da Srbija odustane od tog zakona. Takođe, i pritisak prema Evropskoj uniji jer je to izvan svih evropskih pravnih standarda", rekao je Vladimir Šeks, potpredsednik hrvatskog Sabora i prvooptuženi za ratni zločin u Vukovaru.
On je najavio da će hrvatska Vlada taj zakon doneti već ove nedelje i uputiti ga u Sabor na glasanje. Šeks je rekao da će i sam učestvovati u njegovom donošenju, obzirom da je predsednik Odbora za Ustav.
"Srbija je sebi uzurpirala pravo da se ponaša kao pravosudni žandar i policajac za propalu Jugoslaviju i to ne možemo prihvatiti. No, treba znati i da je zakon o preuzimanju uloge suda u Hagu Srbija donela još 2003. godine, a te su odredbe na snagu stupile prvog januara 2010, za šta niko u Hrvatskoj nije znao. Naša ambasada u Beogradu nije pratila što se događa. Trebalo je izvestiti Ministarstvo vanjskih poslova i sve u Hrvatskoj", optužio je Šeks svoju ambasadu u Beogradu.
Kako je naglasio, donošenje zakona koji je najavila Jadranka Kosor posredno bi trebalo da pomogne i na 12 godina osuđenom hrvatskom "branitelju" Veljku Mariću, jer kako je kazao Šeks "Srbija ne može da sudi hrvatskom državljaninu za ubistvo drugog hrvatskog državljanina na tlu Hrvatske".
Šeks je ponovio da "prepisanu optužnicu Vojnog tužilaštva JNA" neće primiti u ruke.
"Ivan Vekić je odlučio da preuzme tu optužnicu, ja neću! Kad me je 10. avgusta 1991. godine Tuđman imenovao za potpredsednika Vlade, istog dana je vojni tužilac podigao optužnicu. Ja sam došao u njen posed još u septembru 1991. To su za mene zločinački papiri", rekao je Šeks.
Bivša ministarka pravde Hrvatske Vesna Škare Ožbolt izjavila je pre nekoliko dana da je Srbija 2005. pokušala političku trgovinu optužnicom protiv sadašnjeg potpredsednika Sabora Vladimira Šeksa. Ona je rekla da je Rasim Ljajić nudio dokumentaciju JNA u kojoj su informacije o Šeksu u zamenu za puštanje i prebacivanje u Srbiju nekoliko osoba pravosnažno osuđenih u Hrvatskoj za ratne zločine koji su kazne od 15 do 25 godina služili u zatvoru u Lepoglavi. Ova ponuda Srbije je odbijena.