Stoilković: Budimo Srbi!
Predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivan Stoilković uputio je javnu poslanicu svim Srbima da se na popisu koji u toj državi traje od 1. oktobra do 15. oktobra, tako i izjasne.
On ocenjuje da je pitanje popisa "sudbinsko" i ističe da ako "u demokratskoj Makedoniji, gde je potpuno slobodno izjasniti se po pitanju svoje nacionalne pripadnosti i svojeg jezika, ne kažemo jasno i glasno da smo Srbi, sami smo sebi odredili stepen prava koji ćemo u budućnosti uživati, zapečatili kao narod svoju sudbinu i svoj opstanak na ovim prostorima".
POSLANICA SRBIMA U MAKEDONIJI
Braćo i sestre,
u zemljama od reda popis je redovna stvar, pitanje kojim se država stara o sebi i svojim građanima. Za nas, deo srpskog naroda koji živi u Makedoniji, pitanje popisa je sudbinsko pitanje, suštinska osnova našeg obrazovnog, kulturnog, ekonomskog i svakog drugog kvaliteta života, baza našeg opstanka i polazna tačka naše bolje budućnosti.
Ako mi danas, u demokratskoj Makedoniji, gde je potpuno slobodno izjasniti se po pitanju svoje nacionalne pripadnosti i svojeg jezika, ne kažemo jasno i glasno da smo Srbi, sami smo sebi odredili stepen prava koji ćemo u budućnosti uživati, zapečatili kao narod svoju sudbinu i svoj opstanak na ovim prostorima.
Poslednjih decenija naš narod širom sveta bio je izložen, i još uvek je, besramnoj satanizaciji. Mnogi su organizovano radili na našem uterivanju u druge narode, hraneći se našim nacionalnim tkivom snažili svoje, ubeđujući nas da prihvatimo da budemo nešto drugo, samo ne Srbi, da nije dobro biti Srbin! Ali kada upitate: kako može biti dobro odreći se nacije koja je svetu poklonila veličine poput Tesle, Mihajla Pupina, Mileve Marić Ajnštajn, nobelovca Ive Andrića i drugih intelektualih veličina, i u današnje vreme Emira Kusturice, Novaka Đokovića, kao i drugih Srba kojima se čitavo čovečanstvo ponosi, odgovora nema!
Naša kultura i naša istorija utkane su najsvetliju svetsku baštinu, a naše spomenike svi širom Balkana pokušavaju da proglase svojim kulturnim bogatstvom. Gordost je biti potomak kneza Lazara Hrebeljanovića, rođenog u Prilepu 1329., koji hrabro pogibe na Kosovu Polju 1389. braneći srpstvo od Turaka, svetlog Cara Dušana, koji se ovde krunisao i prvi Skoplje učinio prestonicom u kojoj je donesen čuveni Dušanov Zakonik, kao i slavnih srpskih junaka koji na Zebrnjaku pored Kumanova 1912. svojom pobedom učiniše kraj osmanlijskoj imperiji.
Čast je biti savremenik blaženopočivšeg Patrijarha Pavla koji je kao živi svetac do nedavno oplemenjivao svet. Ono što vezuje nas sa njima jeste srpsko ime. Odreknemo li se svog identiteta, odlučimo li da više nismo Srbi, odrekli smo se srodstva sa svojim precima, otcepili smo se ne samo od svoje iskoni, već i od svih prošlih i budućih dostignuća i uspeha srpske nacije.
Pripadnost naciji i vera su dar božiji, zato je naša odgovornost da sačuvamo darove božje, naciju, veru i srpski jezik za naše potomke. Poslušajmo pamćenje, sledimo budućnost i duh naših predaka, recimo ono što je uvek bilo i što će uvek biti: MI SMO SRBI, NAŠ JEZIK JE SRPSKI i samo tako se izjašnjavajmo na popisu.