Vikiliks u bosanskom loncu
Šef obaveštajno-bezbednosne agencije (OBA) Almir Džuvo otkrivao je poverljive informacije Zlatku Lagumdžiji. Lideru Partije demokratskog progresa (PDP) Mladenu Ivaniću izuzetno je teško palo što je "morao" da raskine koaliciju sa SNSD-om i napusti vladu Milorada Dodika. Dragan Čavić je nameravao da sruši Mladena Bosića i "reformiše" SDS. Nebojša Radmanović, srpski član Predsedništva BiH, dobro obavlja svoj posao, dok je osoblje u kabinetima Željka Komšića i Harisa Silajdžića posvađano. Sulejman Tihić, lider SDA, u Vladi Federacije postavljao je kadrove HDZ-a koje ne voli Dragan Čović, a profit iz sukoba Tihić-Čović izvlačio je Dodik. Ovo nisu naslovi sarajevskih tabloida nego pikanterije iz depeša američke ambasade u Sarajevu koje je objavio Vikiliks.
U depeši od 5. novembra 2008. godine, koju je centrali u Vašingtonu iz Sarajeva uputio tadašnji američki ambasador u BiH Čarls Ingliš, Nikola Špirić je optužio šefa OBA Almira Džuvu da poverljive informacije odaje tadašnjem lideru opozicije Zlatku Lagumdžiji. U depeši objavljenoj na Vikiliksu, Ingliš navodi da je ta optužba usledila prilikom razgovora Špirića sa Džonom Klintom Vilijamsonom, tadašnjim ambasadorom SAD za ratne zločine.
- Na samom početku sastanka Špirić je bio veoma uznemiren. Upravo se bio vratio sa sednice parlamenta, na kojoj je Zlatko Lagumdžija, predsednik SDP BiH (opozicioni lider), otkrio da je tema sastanka sa Vilijamsonom o "alžirskoj grupi" - navodi Ingliš. Podsećanja radi, zvaničnici u BiH 2002. godine izručili su američkim vojnim snagama u BiH šest osumnjičenih osoba arapskog porekla, pripadnika tzv. alžirske grupe.
Oni su optuženi za zaveru u cilju dizanja u vazduh ambasade SAD u Sarajevu i kasnije prebačeni u Gvantanamo. Ingliš dodaje da je Špirić tvrdio da je Lagumdžija ove informacije dobio od pripadnika OBA i piše da se Džuvo samo dan ranije sastao sa ambasadorom Vilijamsonom.
U depeši od 10. decembra 2008. godine, koju je centrali u Vašingtonu uputio tadašnji ambasador Čarls Ingliš, prepričavaju se razgovori njegove zamenice Džudit Cefkin sa Draganom Čavićem i potpredsednikom PDP-a Branislavom Borenovićem.
Uoči skupštine SDS-a, Čavić je najavio da će od Mladena Bosića preuzeti i reformisati SDS. Dalje se navodi da je Čavić rekao da će biti teško skloniti Mladena Bosića, predsednika SDS-a, sa čela te partije.
Takođe se saznaje da je Mladen Ivanić, lider PDP-a, bio veoma razočaran što mora doći do raskida sa SNSD-om i naglasio da će sledeće dve godine biti veoma teške za PDP ukoliko dođe do tog raskida.
U depeši s kraja 2009. godine, primećuje se "sve veća pukotina u odnosima Tihića i Čovića, koja je poslužila Dodikovim ciljevima da razjedini Bošnjake i Hrvate što će, kako se on nada, pojačati njegovu tezu da je RS bolji entitet".
Džuvo: Srbija krije Radovana
Direktor OBA Almir Džuvo spominje se i u depeši od 7. avgusta 2006. godine, koju potpisuje tadašnji američki ambasador Daglas Meklhejni u kojoj je opisan problem mreže podrške optuženima za ratne zločine.
Džuvo je tokom sastanka naveo da je pitanje mreže podrške optuženima za ratne zločine mahom političko pitanje. On je dodao da ima obaveštajne informacija da srbijanske vlasti tačno znaju gde se nalazi Radovan Karadžić, te da ga mogu uhapsiti kada god to požele, stoji u depeši. |