SAD slale špijuna na Tompsonov koncert
Zaposleni u američkoj Ambasadi u Zagrebu prisustvovali su 2007. godine koncertima Marka Perkovića Tompsona, strahujući da bi njegovi obožavaoci mogli da budu jezgro budućeg neofašističkog pokreta, objavljeno je danas na sajtu "Vikiliksa" .
Diplomatska depeša o ovome upućena je Vašintonu 1. avgusta 2007. godine. Američki ambasador u Zagrebu Robert A. Bratke odlučio je da pošalje jednog od svojih stažista na Tompsonov koncert u Splitu, deset dana posle famoznog zagrebačkog koncerta na Maksimiru koji je izazvao velike kontroverze u Hrvatskoj, ali i inostranstvu.
Bratke u depeši zaključuje da je Tompson na Starom placu u Splitu uspeo da kontroliše publiku i zaustavi isticanje ustaških simbola. Navodi se da je Tompson svoje obožavaoce pozvao da se uzdrže od korišćenja nacističkog pozdrava, ali se nije ustezao od napada na svoje kritičare u medijima i javnom životu.
"Iako policija nije dozvolila unošenje zabranjenih simbola na stadion, Perkovićevi mladi obožavaoci dobili su iskustvo konzervativnog koncerta usmerenog na porodične vrednosti, predanost Bogu, uz ekspresije nacionalnog ponosa i pesme kojima se slavi pobeda u hrvatskom ratu za nezavisnost", piše Bratke.
Američki ambasador zaključio je da mnogi Tompsonovi obožavaoci gravitiraju prema ekstremnoj desnici, ali i da manjina koja ističe zabranjene simbole iz Drugog svetskog rata "očito predstavlja pogrešno usmerenu mladost, koja možda kompenzuje što su bili premladi da bi služili u ratu, a ne stvaranje neofašističkog pokreta".
Većina posetilaca Tompsonovog koncerta, piše Bratke, su mladi ljudi od 15 do 30 godina.
"Perković je nedavno počeo da se distancira od svoje radikalne prošlosti. Prestao je da izvodi određene jako zapaljive pesme i ublažio je svoju retoriku, ali i dalje nije javno osudio hrvatsku vlast tokom Drugog svetskog rata niti priznao njihove zločine", zaključuje Bratke.