Mile Dakić izručen Hrvatskoj, Srbija mu pomaže
Mile Dakić, nekadašnji predsednik Srpskog nacionalnog vijeća SAO Krajine, izručen je Hrvatskoj i nalazi se u pritvoru u Karlovcu, potvrđeno je u hrvatskom ministarstvu pravde.
Dakić je uhapšen 26. maja na graničnom prelazu Rača na osnovu međunarodne poternice koju je raspisala Hrvatska, koja ga je pre 12 godina u odsustvu osudila na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina, odnosno podstrekivanja na ubistvo trojice hrvatskih policajaca avgusta 1991. godine na području opštine Krnjak nedaleko od Karlovca.
Hrvatska je u junu zatražila od Federacije BiH izručenje Dakića, koji je posle hapšenja bio u ekstradicionom pritvoru u Sarajevu. Dakić ima i hrvatsko i srpsko državljanstvo.
Županijski sud u Karlovcu pravosnažno je osudio Dakića u odsustvu na 20 godina zatvora zbog podstrekivanja na ubistvo trojice hrvatskih policajaca Mile Butine, Josipa Milčića i Zlatka Škrleca 4. avgusta 1991, a Dušan i Milan Tomić osuđeni su za ubistvo.
Homen: Podrška Dakiću
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen izjavio je danas da će Srbija pružiti punu podršku nekadašnjem predsedniku Srpskog nacionalnog vijeća SAO Krajine Miletu Dakiću.
- Srbija će pružiti punu podršku Dakiću kroz zvaničan zahtev da se postupak protiv njega što pre okonča. Tražimo da se ukine presuda na koju je u Hrvatskoj u odsustvu osuđen na 20 godina zatvora i da se ponovi postupak - rekao je Homen.
Homen je istakao da će Srbija dati garanciju da se Dakić brani sa slobode, i da će, u dogovoru sa Udruženjem Srba iz Hrvatske, finansirati njegovu odbranu pred hrvatskim pravosudnim organima. Homen je precizirao da Dakić nije bio na spisku Srba osumnjičenih za ratne zločine u Hrvatskoj.
Državni sekretar je ocenio da postupak ekstradicije Dakića nije obavljen kako bi trebalo. On je kazao da ga je o izručenju Dakića obavestila Ambasada Srbije u BiH, a ne pravosudni organi BiH, i da Dakiću nije uručeno rešenje o ekstradiciji. |
Još trojica Srba - Darko Kresojević, Đorđe Radujković i Stanko Tomić osuđeni su na po 20 godina zatvora, ali ta presuda nije pravosnažna. S obzirom da je Dakić osuđen u odsustvu, on ima zakonsko pravo da traži ponovno suđenje.
Mile Dakić bio je istoričar, političar i pesnik, a pre rata bio je upravnik spomen područja na Petrovoj gori kod Karlovca, gde je bila velika partizanska bolnica koju okupatori i ustaše nikad nisu otkrili.
Bio je i predsednik Komisije za ratne i zločine genocida RSK i proučavao je ustaške zločine, pa je učestvovao na naučnom skupu o zločinima u Jasenovcu i genocidu nad Srbima održanom u Banjaluci, da bi samo nekoliko časova kasnije bio uhapšen na granici.
Koalicija udruženja izbeglica osudila izručenje
Koalicija udruženja izbeglica osudila je danas vlasti Bosne i Hercegovine zbog izručenja Mila Dakića Hrvatskoj, gde je u odsustvu osuđen na 20 godina za ratne
Posle sastanka sa državnim sekretarom Ministarstva pravde Srbije Slobodanom Homenom, Koalicija udruženja izbjeglica je navela da su se njeni predstavnici dogovorili s Homenom da Srbija da garancije da se Dakić brani sa slobode.
"Ministarstvo pravde Srbije tražiće od nadležnih Hrvatske da dostave spisak osumnjičenih, optuženih i osuđenih za ostala krivična dela iz ratnog perioda", kaže se u saopštenju.
Koalicija udruženja izbjeglica je podsetila da je Hrvatska 2010. godine dostavila Srbiji spisak osumnjičenih, optuženih i osuđenih za ratne zločine, ali ne i za ostala krivična dela iz ratnog perioda.
To udruženje je upozorilo da zbog toga i dalje postoji opasnost da budu uhapšene osobe koje nisu na spisku osumnjičenih za ratne zločine u Hrvatskoj. |