Procvat crnog tržišta oružja u BiH
Najmanje pola miliona ljudi u BiH poseduje nelegalno oružje, a samo tokom ove godine zabeležena su 453 oružana incidenta u kojima je stradalo 66 osoba, piše beogradska štampa.
Podaci agencije UN-a za razvoj pokazuju da u ovoj zemlji cveta crno tržište oružja na kojem se puška može kupiti za 300 do 400 konvetabilnih maraka (oko 200 evra), dok ista puška u Sloveniji košta oko 1.000, a u Austriji ili Nemačkoj 2.000 evra.
Bosanska štampa piše da je Sarajevo grad sa previše nelegalnog oružja na ulicama i da se to svaki put iznova potvrđuje bilo kakvom “ozbiljnijom” kontrolom vozila i pretresom objekata. Uvek je tu poneki pištolj, a često policija u automobilima otkrije i noževe ili bejzbol-palice.
Šef Odeljenja za bezbednost i pravdu ove organizacije Amna Berbić je rekla da je neophodno brzo harmonizovati domaće zakone u skladu sa direktivama Evropske komisije, koja ne samo da propisuje strožije kazne, nego i obaveznu preregistraciju oružja svakih pet godina, kao i veoma stroga pravila za izdavanje dozvola za nošenje oružja.
Sociolog Ivan Šijaković kaže da je oružje u BiH "jedno od osnovnih sredstava za rad i da smo svedoci sve učestalijih pljački uz pretnju vatrenim oružjem", kao i da poseban problem čini to što niko ne vodi računa o poštovanju zakona o oružju i da zakoni u BiH postoje samo kao paravan za međunarodnu zajednicu.