Paroh deportovan iz Crne Gore
Paštrovski paroh Siniša Smiljić jutros je deportovan iz Crne Gore u Bosnu i Hercegovinu (BiH), čiji je državljanin, posle upada na poluostrvo Sveti Stefan grčkog zakupca "Adriatik propertiz". Policija Crne Gore je utvrdila da je Smiljić ilegalno boravio u toj zemlji, odnosno s lažnom turističkom prijavom.
Policija je paroha sprovela do granice sa BiH, do prelaza Sitnica, pošto mu je sinoć uručen pasoš sa zabranom ulaska u Crnu Goru na godinu dana, "zbog remećenja javnog reda i mira i uzbunjivanja javnosti", piše list.
Smiljić i član odbora za obnovu crkve Aleksandra Nevskog na Svetom Stefanu privedeni su sinoć u budvansku policije nakon što su sa grupom ruskih novinara pokušali da uđu u grad-hotel i obiđu ostatke crkve iz XVI veka, prenose podgoričke ''Vijesti''.
Oni su posle manjeg sukoba sa obezbeđenjem grada hotela, zakupca "Adriatik propertiz", ušli u grad-hotel što je prijavio zakupac kao upad na privatni posed. Posle šestočasovnog zadržavanja u policiji Smiljiću je uručen pasoš sa zabranom ulaska u Crnu Goru na godinu dana "zbog remećenja javnog reda i mira i uzbunjivanja javnosti" i on je jutros u pratnji policije sproveden do granice sa BiH.
"Ova vlast je počela i zvanično da vrši progon sveštenika Mitropolije i ne mogu ništa drugo da očekujem od takve vlasti, koja ruši hramove, kojoj nije bitna crkva, bog, sveštenstvo. Zbog pravde, istine i svetinje prognan sam iz Crne Gore kao sveštenik, koji je za Crnu Goru dosta uradio", izjavio je Smiljić podgoričkom dnevniku.
Crnogorska policija je nedavno pronašla više od 80 osoba koje "ilegalno borave" u manastirima Srpske pravoslavne crkve.
Mitropolija: Gaženje elementarnih prava
Mitrpolija crnogorsko primorska osudila je deportaciju sveštenika Siniše Smiljića, paštrovskog paroha SPC, istakavši da je Uprava crnogorske policije pogazila elementarna verska i ljudska prava, nanevši udar pravoslavnoj crkvi, vernicima i pravdi u Crnoj Gori.
"Nigde se u civilizovanom svetu ne smatra se kao prekršaj namera sveštenika da poseti svoje hramove, niti se bez obrazloženja sveštenicima i novinarima brani pristup javnim mestima", navodi se u saopštenju SPC.
U saopštenju Mitropolije se navodi da Uprava hotela Sveti Stefan, iz neobjašnjivih razloga, nije udovoljila zahtevu za posetu i odbila je da službeno obrazloži svoju odluku.
Smiljić je, kako se navodi, u Crnoj Gori legalno boravio sa garancijom Mitropolije crnogorsko-primorske, a u toku je postupak po njegovoj žalbi kojom mu je nedavno, kao i u drugim sveštenicima i monasima Mitropolije, uskraćeno pravo na privremeni boravak na godinu dana. |