U ''crnogorskoj politici'' nema mesta za žene
Zastupljenost žena u politici Crne Gore lošija je nego u Hrvatskoj, Srbiji , BiH i Albaniji, preneo je radio "Antena M" ističući da je prisutnost žena 11 odsto manja nego u Evropi pre 15 godina.
Preporuka Ujedinjenih nacija je da minimum 30 odsto članova parlamenta budu žene. Radio navodi da je broj žena u parlamentima evropskih država, međutim, manji od predviđenog minimuma i iznosi 22 odsto.
Savetnica za rodnu ravnopravnost iz Varšave Ajla Van Hil rekla je da je zastupljenost žena u politici Crne Gore "ispod svih međunarodnih standarda". Taj podatak, kazala je ona, u suštini znači da, ako bi Crna Gora nastavila tako da napreduje, jednaka zastupljenost žena i muškaraca mogla bi da bude dostignuta za 150 godina.
Učešće žena u politici osnov je demokratije, smatra zamenik šefa misije OEBS-a Valdemar Figaj koji kaže da je Crna Gora prepoznala značaj uloge žena u političkom i javnom životu i napravila je određene političke napore na tom polju.
Pomoćnik ministra za ljudska prava Sabahudin Delić kaže, međutim, da žene u Crnoj Gori nemaju društveni uticaj kakav bi trebalo.
"Iako je postignut evidentan napredak na tom polju, neki partrijahalni stavovi o podeli poslova na muške i ženske nažalost još postoje", rekao je Delić.
Mehanizam tzv. kvota, koji će biti usvojen u julu, omogućiće bolje učešće žena u politici, a predsednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak kaže:
"Mi radimo na novom izbornom zakonodavstvu i od velikog nam je značaja da se i kvote za manje zastupljeni pol uvrste u taj zakon. Verujemo da će Crna Gora već krajem jula imati takav zakon da ćemo dobiti mehanizam kojim će biti ojačan položaj žena u crnogorskom političkom životu".