Sanadera izručuju Hrvatskoj
Bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader povukao je danas žalbu na odluku suda u Salcburgu o izručenju Hrvatskoj, čime je ta odluka postala pravosnažna. Još nije utvrđen datum izručenja, a Sanaderova odbrana veruje da će to biti za dve do tri sedmice, preneli su hrvatski mediji.
Sanaderov austrijski advokat Verner Zupan je izjavio austrijskoj agenciji APA da se bivši premijer saglasio s pojednostavljenim postupkom
, kako je to nedavno i najavio.
Bivši premijer je jedan od osumnjičenih za izvlačenje desetina miliona kuna iz državnih firmi i ministarstava preko marketinške firme "Fimi-media" po kojoj je afera i dobila ime. Protiv njega je hrvatsko tužilaštvo pokrenulo i istragu zbog sumnje da je tokom rata kao zamenik ministra spoljnih poslova dobio proviziju od Hypo banke od najmanje 3,5 miliona kuna (48 miliona dinara). Kancelarija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala proširila je pre dva meseca istragu protiv Ive Sanadera i vlasnika Dioki grupe i riječkog Novog lista Roberta Ježića zbog sumnje da su Ježićevoj firmi pokušali da pribave nezakonitu dobit od 10 miliona evra na štetu državne firme JANAF (Jadranski naftovod). |
Portparol Višeg zemljaskog suda u Lincu Ginter Vinzauer je izjavio novinarima da je zbog toga otkazana javna rasprava o izručenju bivšeg premijera, planirana za utorak.
Sanader koji je, po hrvatskoj poternici, uhapšen u Austriji 10. decembra 2010. godine, od početka se protivio izručenju Hrvatskoj, uz obrazloženje da u domovini ne bi imao pravedno suđenje.
Nedavno je njegov hrvatski advokat Goran Suić izjavio da je Sanader promenio mišljenje da njegov slučaj ne bi blokirao završetak pristupnih pregovora Hrvatske s EU.
Bivši premijer je prošle sedmice poslao hrvatskom Saboru zahtev da za isplatu poslaničkih plata i zaostataka, na šta po zakonu ima pravo sve dok nije pravosnažno osuđen. Sanader je oktobra 2010. godine odmrznuo svoj poslanički mandat na šta ga je, kako je rekao, "naterao neverovatan razvoj događaja", ali tada nije tražio psolaničku platu, obrazloživši da ima druge prihode. U međuvremenu mu je blokirana imovina.
Sud u Salcburgu je 9. maja odlučio da Sanader može biti izručen Hrvatskoj koja ga u više slučajeva tereti za zloupotrebu položaja i ovlašćenja, ali se on žalio na tu odluku od čega je danas odustao.
Austrijsko državno tužilaštvo za borbu protiv korupcije u Beču još nije završilo istragu protiv Sanadera za pranje novca u Austriji.