"Hapšenje u Sisku izvršeno bez pritiska EU"
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas da trojica osumnjičenih za ratne zločine nad srpskim civilima u Sisku 1991. i 1992. nisu uhapšena zbog pritiska Evropske unije.
Josipović je novinarima izjavio da pravosuđe ne sme da bude pod pritiskom bilo kako, te ni EU, izrazivši uverenje da su nadležni radili po zakonu.
Trojica osumnjičenih za ratne zločine u Sisku biće sutra popodne izvedena pred istražnog sudiju u Osijeku budući da je zatraženo da oni 24 časa budu zadržani u policiji radi istrage.
Slučaj je prebačen u Osijek septembra 2010. godine po odluci glavnog državnog tužioca Mladena Bajića navodno zbog nezadovljstva radom sisačkog tužilaštva.
Nevladine organizacije pozdravile hapšenje
Nevladine organizacije Dokumenta i Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP) pozdravile su današnje hapšenje šefa policije u Sisku Djure Brodarca i njegovog zamenika Vladimira Milankovića i istakle da mnoga ubistva civila i drugih ratnih zločina - prisilnih odvođenja, pritvaranja, zlostavljanja i pljačke, do danas nisu rešena.
"Analizom odštetnih postupaka pokrenutih pred Opštinskim sudom u Sisku koje je inicirala rodbina nasilno odvedenih, ubijenih ili nestalih čija tela do danas nisu pronađena, kao i prateće dokumentacije, naročito obdukcionim nalazima kojih je po sudskom nalogu obavljeno 64, zaključili smo da su sve žrtve umrle nasilnom smrću, a da za njihovo ubistvo niko nije odgovarao, iako je iz dostupnih podataka bilo moguće doći do počinilaca dela", navodi se u saopštenju.
Kako u tim slučajevima nije bilo krivičnog gonjenja, to je uticalo na ishod građanskih tužbi za naknadu štete. U svim slučajevima ubistava u Sisku koja su analizirale ove dve organizacije, rođaci ubijenih nisu uspeli dobiti naknadu štete.
Većina tužilaca mora ili živi pod pretnjom da će morati snositi troškove parničnog postupaka, koji u nekim postupcima dosežu i do 75.000 kuna (preko 10.000 evra).
"Sramotno je da familije žrtava čekaju pravdu već skoro 20 godina, iako su u parničnim postupcima mnogi svojim iskazima svedočili o načinu odvođenja svojih najbližih i osobama koji su ih priveli. Krajnje je vreme za rasvetljavanje zločina kroz krivično gonjenje", ističe se u saopštenju koje su potpisali Vesna Teršelič, voditeljka Dokumente i Zoran Pusić, šef GOLJP-a.
Od hrvatske vlade traži se i da hitno donese odluku o otpisivanju parničnih troškova svima koji su podigli tužbe protiv Hrvatske zbog smrti bliske osobe u periodu od 1991. do 1995. i da osnuje Fond za obeštećenje svih žrtava rata.