Kamenjem i bakljama na gej paradu u Splitu
Učesnici gej parade u Splitu zasuti kamenjem, bakljama i topovskim udarima prilikom pokušaja izlaska na rivu. Više učesnika "Parade ponosa", ali i nekoliko snimatelja i novinara, povređeno je, zbog čega je manifestacija prekinuta.
Oko 200 učesnika Povorke koju su obezbeđivale jake snage policije na rivi su dočekani kamenjem, bocama, petardama, a na kolonu je bačen i suzavac. Čuli su se uzvici "Ubij pedera", zvižduci i glasno negodovanje.
Prema informacijama lokalnih medija, policija je privela više desetina nasilnika, a situacija u gradu se polako smiruje. Uoči Parade preventivno je privedeno oko 70 osoba. Snimatelj RTL pogođen je kamenom u glavu.
Neki od aktivista gej udruženja koji su organizovali skup, prvi takve vrste u Splitu, rekli su novinarima da policija nije dobro obavila posao jer nije zaštitila učesnike povorke od huligana.
Učesnici gej-parade krenuli su u povorci oko 14.30 gradskim ulicama prema Rivi gde je trebalo da bude održan program. U koloni je bilo oko 200 učesnika, među kojima i oko 30 gostiju iz Beograda, Ljubljane i nekih drugih gradova.
Na čelu kolone istaknuta je višemetarska zastavu duginih boja kao i veliki plakati s portretima splitskog gradonačelnika Željka Keruma, kontroverznog pevača Marka Perkovića Thomsona i Severine.
Organizatori su uoči početka povorke izjavljivali da očekuju miran skup. Iako su kolonu uglavnom pratili zvižduci i glasno negodovanje, ispred jednog kafića dočekao ih je aplauz podrške.
U koloni su bili i poznati splitski pisci i novinari Jurica Pavičić, Amte Tomić i Zlatko Gal koji su pružili podršku gej-aktivistima.
Split je sve vreme nadletao policijski helikopter, a prema podacima policije u obezbeđivanje parade uključeno je oko 400 interventnih policajaca iz devet policijskih uprava, kao i veliki broj policijaca u civilu.
Tema prve splitske Povorke ponosa je pravo na zašitu porodičnog života istopolnih parova pod sloganom "Različite porodice, jednaka prava".
Za sedam dana i u Zagrebu se održava deseta Povorka ponosa.
"Split je gori nego Beograd"
Oko 200 policajaca obezbeđuje evakuaciju učesnika na bezbedne lokacije. Dok su čekali evakuaciju, učesnicima su se obratili predstavnici organizatora, udruženja Domine, Iskorak i Kontra, i gej aktivisti iz zemalja regiona, među kojima i iz Srbije.
"Mi se borimo za ravnopravan status istopolnih porodica i jednako pravo na zdravstveno i penziono osiguranje, ali nakon današnjeg nasilja koja policija nije sprečila, borićemo se i za pravo na mirno okupljanje", rekla je Sanja Juras iz Kontre, pozdravivši sve koji su stigli iz drugih delova Hrvatske, ali i Srbije, Crne Gore i Slovenije.
Ona je ranije izjavila novinarima da policija nije odradila svoj posao i da pravo na mirno okupljanje nije ispoštovano.
"Split je gori nego Beograd", rekla je Jurasova i najavila da će biti i drugih "Split Prajdova".
Lazar Pavlović iz Gej-strejt alijanse čestitao je prisutnima na hrabrosti i rekao da je postignut cilj jer su učesnici prošetali gradom, neki više, a neki manje srećno. "Ako je Beograd uspeo, biće prajdova i u Splita a svaki sledeći biće lakaši", rekao je on.
"Uspeli smo, ali uz male poteškoće", rekla je Mirjana Kučer iz udruženja Domine, zahvalivši pojedincima i političkim strankama koji su podržali skup.
Poslanica Evropskog parmaneta Nikol Kil Nilsen čestitala je okupljenima jučeranju odluku EK o kraju pregovora Hrvatske sa EU. "Zbog toga sam očekivala da će danas sve biti u redu i da će policija moći da zaštitii sve na skupu", rekla je ona i dodala da je žalosno da ljudi koji promovišu mržnju mogu doći tako blizu učesnika.
"Sigurna sam da će kad Hrvatska uđe u EU, prava LGBT populacije biti lakše sprovediva jer je to jedna od najvećih tekovina EU", kazala je ona i izrazila nadu da će Hrvatska, kad uđe u EU, moći lakše sprovesti prava LGBT lica.
Dragana Todorović iz Instituta za rodnu ravnopravnost u Novom Sadu apelovala je na državne institucije zemalja regiona da budu odlučnije u borbi za LBGT prava i da se uključe u borbu za ljudska prava i naprave konkretne strategije.
"To je od izuzetne važnosti, ne samo na deklarativnom nivou", rekla je Todorovićeva i zahvalila onim policajcima koji su vršili svoju dužnost. Lepa Mlađenović iz beogradske organizacije Labris pohvalila je hrabrost učesnika, rekavši da se bori za ravnopravnost građana, a protiv nacionalista.
"Znam šta je beogradska politika radila u Hrvatskoj i žalim za sve žrtve zločina", rekla je ona.
Prisutnima su se obratili i LGBT aktivisti iz Ljubljane i Podgorice. Početak marša kroz grad prošao je relativno mirno, iako uz uvrede i jednu bačenu bocu. Kad su učesnici, okruženi policijskim kordonom stigli na obalu na kojoj su i pored protivljenja gradskih vlasti najavili skup, dočekalo ih je oko 4.000 građana, kako je procenila policija.
Uz uvrede, hukanje i ruke i ustaški pozdrav, masa je zasula učesnike parade bakljama, petardama, kamenjem, saksijama s cvećem i pepeljarama, zbog čega se kolona povukla dok policija nije udaljila huligane i proširila koridor, odnosno pomakla gvozdene ograde.
Gađanje kolone nastavilo se dok je prelazila obalom koja je ličila na bojno polje, a bačen je i suzavac, a organizatori su otkazali dalji skup, održavši ipak nekoliko govora.
|