Dodik: Srpska neće Vrhovni sud BiH
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci, gde je počeo strukturalni dijalog sa EU o reformi pravosuđa u BiH, da Srpska ne prihvata formiranje vrhovnog suda BiH, jer to nije neophodna praksa ni u EU.
"Ne sporimo neki oblik suda i tužilaštva na nivou BiH, ali bi u svakom slučaju trebalo da bude isključena retroaktivna primena zakona. Nećemo pristati ni na objedinjavanje, kako neki predlažu, pravosudnog budžeta, jer to ne bi bilo efikasno", rekao je Dodik na otvaranju strukturalnog dijaloga koji su dogovorili on i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Predsednik Srpske ocenio je da je reforma pravosudnog sistema, koju je sproveo OHR, loša i neuspešna.
On je naglasio da pravosudne institucije BiH treba udaljiti od upliva stranaca koji su do sada uticali na konkrtna rešenja. "Nekima u BiH odgovara upliv stranaca u pravosudne institucije i ta praksa mora biti prekinuta", rekao je Dodik.
On je naglasio da će stavovi Srpske u strukturalnom dijalogu biti zasnovani na Ustavu BiH i evropskoj praksi.
Dodik je napomenuo da RS neće napustiti strukturalni dijalog koji mora dati rezultate u vezi sa reformom pravosuđa.
Komesar EU za proširenje Štefan File izjavio je na otvaranju strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa u BiH da EU snažno podržava Sud i Tužilaštvo BiH, kao i Visoki sudski i tužilački savet BiH, navodeći da te institucije ne smeju biti dovedene u pitanje.
"Čitav ovaj proces je u rukama domaćih političkih lidera. EU će nakon svakog sastanka dati preporuke koje će biti u skladu sa evropskom praksom", rekao je File.
On je naglasio da su pravosudne institucije na nivou BiH dale veliki doprinos u vladavini prava i usaglašene su sa evropskim standardima, napominjući da je važno da se njihovo funkcionisanje ne dovodi u pitanje.
Ministar pravde BiH Bariša Čolak rekao je na otvaranju strukturalnog dijaloga o da je reforma pravosudnog sistema u BiH poželjna i neophodna.
"Svesni smo naše odgovornosti na tom putu, ali ovaj strukturalni dijalog omogućiće nam dobru primenu evropske prakse", naglasio je Čolak.
On je istakao da je neophodno nezavisno pravosuđe da bi građani imali visok nivo poverenja, dodajući da je u pravosudnim institucijama potreban nacionalni balans.
U radu prvog sastanka, osim Dodika i Filea, učestvovali su predsednik Narodne skupštine Igor Radojičić, ministar pravde Džerard Selman i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željka Cvijanović.
Sastanku, koji je okončan nešto pre 18 časova, prisustvovali su i predsedavajući Veća naroda RS Momir Malić, ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo, pravni ekspert Miroslav Mikeš, ministar pravde FBiH Zoran Mikulić, predsednik FBiH Živko Budimir, ministar pravde BiH Bariša Čolak, ministar bezbednosti Sadik Ahmetović, direktor Direkcije za Evropske integracije Nevenka Savić, te ambasador BiH pri EU Osman Topčagić, kao i predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH.
Nakon današnjeg sastanka, prvog dana strukturalnog dijaloga, biće održan sastanak Dodik - File, nakon koga su planirane izjave.
Strukturalni dijalog biće nastavljen i sutra za kada su predviđeni sastanci na ekspertskom nivou.