Srbija bez pritiska da prizna Kosovo
Srbiju niko ne pritiska da prizna Kosovo, čija je samostalnost za Hrvatsku nova realnost koju priznaje, izjavio je danas hrvatski predsednik Stjepan Mesić.
Mesić je, reagujući na kritike predsednika Srbije Borisa Tadića povodom nastupa zastupnika Hrvatske u raspravi o legalnosti secesije Kosova pred Međunardnim sudom pravde u Hagu, rekao da Srbija nije imala kapaciteta da uspostavi vlast na Kosovu, ali ni za dalje pregovore o tome, i da Tadićeve izjave nisu na mestu, prenela je Hrvatska televizija.
Hrvatski mediji preneli su Tadićevu izjavu da iznošenje neistinitih tvrdnji hrvatskih predstavnika u Međunarodnom sudu pravde predstavlja mešanje u unutrašnje stvari Srbije i da nastupi hrvatskih političara kvare odnose dva suseda.
Preneta je Tadićeva kritika namere odlazećeg šefa hrvatske države da na srpski Božić poseti Prizren, čime bi pružio podršku privremenim vlastima u Prištini i ukazivanje da su neutemeljene ocene sa Kaptola da Srbija vodi neiskrenu politiku prema BiH, jer bi na taj način Srbija ugrozila sopstveni teritorijalni integritet i narušila svoj kredibilitet u postupku pred sudom pravde u Hagu.
"Očekujem da hrvatski zvaničnici definišu svoju poziciju i nadam se da to nije namera da se naši odnosi spuste na niži nivo", zaključio je Tadić.
"Jutarnji list" je objavio tekst u kome se ističe da je Hrvatska pred Međunarodnim sudom u Hagu, zastupajući pravo Kosova na nezavisnost, između ostalog, "vraćala dug" SAD koje su rešile problem slovenačke blokade hrvatskih pristupnih pregovora s EU.
Pozivajući se na neimenovane izvore iz hrvatskog državnog vrha, list je naveo da su Vašington i Brisel pomogli u deblokadi hrvatskih pristupnih pregovora, što joj omogućava skoro siguran ulazak u EU 2012.
SAD su insistirale da u procesu u Hagu učestvuje i jedna zemlja bivše Jugoslavije, a Hrvatska je bila najpodobnija za to, citirao je list neimenovanog zvaničnika, dodajući da je odluka o hrvatskom učešću usaglašena na najvišem državnom nivou, između predsednika Mesića i premijerke Jadranke Kosor.
Učešće Hrvatske na raspravi neće poboljšati, ali ni dramatično pogoršati odnose sa Srbijom, ali će joj pomoći u mnogim važnim zemljama, pogotovo u završnici pregovora o EU, piše list i podseća da su i prema Srbiji učinjeni pozitivni koraci - ukinute su vize za zemlje Šengena i dodatno podstaknuto njeno približavanje EU.
"Vojvodina s ovim slučajem nema ništa, niti Hrvatska na bilo koji način zagovara nešto u vezi s Vojvodinom, što bi uznemirilo ili destabiliziralo Srbiju", piše list, povodom izjava pojedinih političari u Srbiji da u toj argumentaciji Zagreba oko Kosova vide i pozive za otcepljenje Vojvodine, koja je u SFRJ imala isti status kao i Kosovo.