RS i zvanično odustala od referenduma
Skupština Republike Srpske odlučila je da stavi van snage svoju raniju odluku o održavanju referenduma o državnom Sudu i Tužilaštvu.
Za povlačenje odluke o referendumu glasali su poslanici vladajuće koalicije predvođene Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), poslanici Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) i Stranke demokratske akcije (SDA), dok su poslanici opozicione Srpske demokratske stranke (SDS) glasali protiv poništenja referenduma.
Poslanici ostalih opozicionih stranaka bili su uzdržani tokom glasanja pošto su bili uzdržani i prilikom donošenja odluke o raspisivanju referenduma.
Dodik: Referendum za sada nije potreban
Poništenje odluke o referendumu parlamentu je predložio predsednik RS Milorada
Dodik, ocenjujući da posle otpočinjanja strukturalnog dijaloga o pravosuđu BiH sa Evropskom unijom "za sada" nije potreban referendum o Sudu i Tužlaštvu BiH.
Parlament RS je 13. aprila doneo odluku o raspisivanju referenduma u RS o nametnutim zakonima visokog predstavnika, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, te njihovu neustavnu verifikaciju u parlamentu BiH.
Parlament RS je usvojio i nekoliko zaključaka i preporuka o najavljenom strukturalnom dijalogu o pravosuđu u BiH, koji počinje u ponedeljak, 6. juna u Banjaluci.
U jednom od zaključaka je navedeno da "za sada niije neophodno organizovanje referenduma".
“Prihvatiti pruženu ruku Brisela“
Predsednik parlamenta RS Igor Radojičić pre glasanja pozvao je poslanike da podrže poništavanje odluke o referendumu, ocenjujući da su otvaranjem strukturalnog dijaloga sa EU o funkcionisanju pravosuđa u BiH političari iz Sarajeva naterani na raspravu o toj oblasti.
"Teze o tome da bi rasprava o pravosuđu na nivou BiH svakako došla na dnevni red samo su delimično ispravne, jer je veliko pitanje kada će BiH biti na sledećoj stepenici ka EU i u kakvim bi se okolnostima otvorio razgovor o pravosuđu", kazao je Radojičić.
Navodeći da je priča o pravosuđu na nivou BiH otovorena na zahtev RS, on je rekao da je "političko Sarajevo želelo da EU, SAD i OHR kažnjavaju i uvode sankcije RS, jer, prema njihovom mišljenju, ne postoji problem u pravosuđu u BiH".
Radojičić je ocenio da RS "ima pruženu ruku Brisela koja se treba prihvatiti i na argumentovan način se izboriti za rešavanje problema u pravosuđu na nivou BiH".
On je još rekao da je za RS neprihvatljivo uspostavljanje Vrhovnog suda BiH, jer to, kako je naveo, nije standard EU.