Brisel uvažava zabrinutost RS
Šef kancelarije delegacije Evropske unije u Banjaluci Đulio Cani izjavio je da organizovanjem strukturisanog dijaloga u Banjaluci u vezi s pravosuđem u BiH, uz učešće visoke delegacije EU, Brisel želi poslati signal da vodi računa o zabrinutostima koje je iznela Republika Srpska.
Takozvani strukturisani dijalog, koji su dogovorili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i visoka predstavnica Ketrin Ešton nedavno u Banjaluci, trebalo bi da se održi početkom juna.
"Politički gledano, šalje se snažna poruka time što će skup otvoriti komesar za
proširenje EU Štefan File. Obično pododbore ne otvaraju komesari, tako da je njegova prisutnost zaista jedna posebnost", kazao je Cani u intervjuu za sutršnje "Nezavisne novine".
On ističe da je strukturisani dijalog poseban pre svega zbog tajminga, jer Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju još nije stupio na snagu, a potrebno je, kroz posmatranje postojećih zakona, uzeti u obzir zabrinutosti koje je RS izrazila.
Cani navodi da je planirano da strukturisani dijalog počne 6. juna, a otvoriće ga File pres-konferencijom, dok bi narednog dana počeo "tehnički sastanak", kojim će predsedavati Pjer Mirel.
"Imaćemo dve delegacije. Jedna je sastavljena od predstavnika BiH, a druga od predstavnika EU", rekao je Cani, navodeći da će u delegaciji BiH biti predstavnici države, RS, Federacije BiH i Brčko distrikta, a u delegaciji EU komesar File sa svojim saradnicima, među kojima i predstavnici Delegacije Evropske komisije u BiH.
Cani je najavio da će u Briselu 27. maja biti održan pripremni sastanak međunarodnih organizacija koje deluju u BiH, a bave se ovim pitanjima.
"Ovaj prvi sastanak možemo shvatiti kao probijanje leda, a proces će se definitivno nastaviti. To će biti sastanci svakih dva, tri ili četiri meseca", rekao je Cani.
Strukturisani dijalog o pravosuđu u BiH treba da se održi na osnovu dogovora Eštonove i Dodika, koji se obavezao da će povući odluku o referendumu u RS zbog nezadovoljstva radom Suda i Tužilaštva BiH, posebno kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločina nad Srbima.