Srpska nikad jača, Incko politički mrtav
Profesor zagrebačkog Filozofskog fakulteta Nino Raspudić smatra da Republika Srpska, pogotovo nakon poslednjih događaja u Federaciji BiH, u očima međunarodne zajednice sve više preuzima ulogu stabilnijeg i neproblematičnijeg entiteta.
Raspudić u intervjuu Srni ističe da "velike ’zasluge’ za to pripadaju i lideru SDP-a Zlatku Lagumdžiji", i ocenjuje da je Republika Srpska trenutno u najboljoj političkoj poziciji od svog nastanka.
Prema njegovom mišljenju, činjenica da je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednosti Ketrin Ešton dolazila u Banjaluku, kao i da je Savet bezbednosti UN raspravljao o predsedniku Srpske Miloradu Dodiku, bez obzira koliko sadržaj tih događaja bio "pozitivan" ili "negativan", formalno je pojačala politički subjektivitet i potvrdila Republiku Srpsku kao faktor nezavisan od centralne vlasti BiH.
Raspuduć takođe ocenjuje da visoki predstavnik Valentin Incko "ima podršku nižeg nivoa američke administracije koja se bavi ovim pitanjem, a čiji su glavni akteri na odlasku, dok je evropska politka očito drugačija, a o Rusiji da i ne govorimo".
"Smatram da je posle svega Incko politički mrtav. Umesto da BiH približi većem novou funkcionalnosti i održivosti - on je jedan od najvećih krivaca za činjenicu da je BiH potonula u najveću krizu od završetka rata", upozorava Raspudić.
On je prozvao međunarodnu zajednicu i Incka da su direktno pomogli uspostavljanje nezakonite vlasti u Federaciji BiH "famoznom matematičkom formulom kako je trećina od 17 jednako 5", kao i da se to sada provodi i u kantonima.
Nema opravdanja za postojanje BosneObjašnjavajući svoju izjavu da, ako BiH snagom svog unutrašnjeg dijaloga ne može da postoji, onda i ne treba da postoji, Raspudić u intervjuu Srni zaključuje: "Smatram da bi svaki razuman čovek na svetu potpisao tezu da država koja dugoročno ne može da osigura konsenzus većine svojih činilaca i/ili građana za sopstveni opstanak - nema nikakvog opravdanja za svoje postojanje, bilo da je reč o Hrvatskoj, Srbiji, SAD, Filipinima, Danskoj ili BiH, ma šta neki međunarodni birokrata mislio o tome". |