Biciklom pregazio Kinu
Dejan Zafirov, hendikepirani mladić iz Štipa, na istoku Makedonije, sa protezom na levoj nozi i oštećenim nervom na desnoj, sa svojim biciklom uspeo je da pregazi Kinu. Nakon pređenih 3.930 kilometara kroz 11 od 22 kineske provincije, ovaj hrabri tridesetdvogodišnjak vratio se u svoj rodni Štip gde je dočekan kao pravi heroj.
Iako je prilično oslabio, Dejan pred sugrađanima nije krio uzbuđenje što je ostvario svoj treći san od ukupno šest. Na jesen planira novu odiseju, da biciklom pređe 5.000 kilometara kroz Severnu Ameriku, od Njujorka do Los Anđelesa. Nakon Evrope, Južne Amerike i Azije, to će biti četvrti od šest kontinenata koje je planirao da osvoji ovaj hendikepirani mladić.
Zafirov je, kako su već pisale "Vesti" , levu nogu izgubio pre pet godina radeći na jednoj farmi u Francuskoj. Vozeći bicikl po svetu on želi da uputi poruku institucijama u Makedoniji da se više brinu o hendikepiranim osobama i invalidima kojima trebaju nove proteze, ali i da svojim primerom ohrabri ljude sa telesnim invaliditetom da i oni mogu postići isto što i svi drugi ljudi.
U poslednje dve godine ovo je bila četvrta avantura ovog hrabrog čoveka. Prethodno je za 17 dana biciklom prešao 2.000 kilometara vozeći od Štipa do Nice. Godinu dana kasnije izvozio je 3.000 kilometara kroz Južnu Ameriku, a sada se vratio iz Kine gde je prevalio put dug 3.930 kilometara.
- Kroz Kinu sam vozio 45 dana, dnevno prelazeći u proseku po 110 kilometara.
Pratilo me lepo vreme. U ruralnim sredinama sam spavao u malom šatoru koji sam nosio na biciklu, a u gradovima, u hotelima koji su stvarno jeftini, i gde noćenje ne prelazi 15 evra.
Krenuo sam iz Hongkonga, a završio u Pekingu, gde me je čekalo prijatno iznenađenje, makedonski ambasador i predsednik kineskog Udruženja osoba sa hendikepom koje ima 70 miliona članova - kaže Zafirov.
Pun utisaka, on kaže da su Kinezi veoma topao i srdačan narod koji ga je podržavao i bodrio mada je među njima postojala jezička barijera jer malo njih je znalo engleski jezik. Najveći problem mu je bila hrana.
- Kinezi ne jedu hleb, mleko, sir, već samo kuvanu hranu sa puno mesa. Meni je to teško palo jer sam vegetarijanac, ali sam se nekako snalazio. Izgubio sam desetak kilograma, ne zbog vožnje, već zbog hrane - kaže Dejan.
U planu i Amerika
Po povratku iz Pekinga, Dejan je formirao Udruženje građana koje će u Štipu i Strugi na leto organizovati kampove za decu i omladinu sa telesnim hendikepom, a potom počinje pripremu za osvajanje Severne Amerike.
|