Dodik odustaje od referenduma?
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je danas u Banaluci da će se na narednom skupšitnskom zasedanju, 31. maja, naći tačka dnevnog reda o stavljanju van snage odluke o referendumu o nametnutim zakonima visokog predstavnika.
On je kazao da je postignut dogovor s predstavnicima Evropske unije da sada nije neophodan referendum, koji je trebalo da se održi prvenstveno zbog nametnutih odluka o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Dodik je rekao da se stvari kreću "u dobrom pravcu" i da je je postignut politički u RS samom činjenicom da je predstavnica EU Ketrin Ešton bila u Banjaluci i da dolazi evropski komesar Štefan File na početne razgvore o restrukturianju pravosuđa u BiH.
"U okviru skupštinske rasprave o stavljanju van snage odluke o referednumu razmotriće se i deo zaključaka koji prati skupštinsku odluku o referendumu, što je bila osnova za raspisivanje refrenduma. Mi ćemo to sagledati i predložiti da se jedan broj tih zaključaka sagleda i vidi da li su kontradiktorni poziciji ili saglasnosti sa najnovijom situacijom", rekao je Dodik.
On je naveo da će parlament RS dati smernice za buduće pregovore o restrukturiranju pravosudnih institucija u BiH, i dodao da je RS potencirala četiri otvorena pitanja koja se tiču rada pravosuđa.
Dodik i dodao da su izjave koje su on i Eštonova dali obavezujući dokument za postupanje u narednom periodu.
"Vrlo jasno u tim dokumentima je navedeno da Evropa razume pitanja koja smo mi potencirali sa stanovišta njihove saglasnosti s evropskom praksom i imajući u vidu da će se voditi široko strukturalni dijalog", kazao je on i dodao da početkom juna dolazi visoki komesar EU Štefan File, s kojim će se sastati i "predstavnici drugih struktura vlasti u BiH".
Predsednik RS je kazao da će to biti prilika da se na dnevni red stave otvorena pitanja koja se tiču funkcionisanja pravosuđa BiH i nadležnosti Visokog sudskog i tužilačkog saveta i da se imenovanja u pravosudne institucije vrate u parlamente.
"Bazična priča će biti četiri otvorena pitanja, koja nigde u Evropi nisu zabeležena i zato je ona (Evropa) i prihvatila naš dijalog o tome", rekao je Dodik, podsećajući da se radi o procesuiranja ratnih zločina nad Srbima, retroaktivna primena zakona, postojanje dvostepenosti suda i preuzimanje predmeta od nižih pravosudnih institucija.