Mi ubijali srpske invalide? Sram vas bilo Danci
Izjava danskog vojnika kako je za vreme "Oluje" zajedno s ostalim pripadnicima danske jedinice UN posmatrao zločin koji je 8. avgusta 1995. u Dvoru na Uni 12 maskiranih lica počinilo nad devetoro srpskih civila invalida izazvao je reagovanja hrvatskih veterana.
Tadašnji natporučnik (kapetan) druge gardijske brigade Damir Gorša, koji je s hrvatskom vojskom tih dana bio u Dvoru, za Novu TV je izjavio da su on i njegovi vojnici povređeni izjavom danskog vojnika, jer Hrvati u takvom zločinu nisu učestvovali.
Na tom području, u to vreme bili su pripadnici tri vojske, hrvatske, srpske i bošnjačke, tvrde mediji, pa i neki nevladini aktivisti, ali ko je počinio zločin, nikad se nije otkrilo.
"Zločin u tamošnjoj školi se dogodio 8. a hrvatska vojska je ušla u Dvor 9. avgusta", tvrdi Gorša, ističući da tada hrvatske vojske u Dvoru nije bilo.
Bivši general Armije BiH i ratni komandant Petog korpusa Atif Dudaković je za Novu TV rekao de je informaciju o zločinu prvi put čuo od njih.
"Najblaže rečeno, ovo što se dešava braniocima Hrvatske i Bosne i Hercegovine je žalosno do bola. Ođednom te razne priče, snimci, mirotvorci, kao da ne znaju kakav je ovde bio rat", rekao je Dudaković.
Prema podacima iz UN-ovih poverljivih dokumenata do kojih je došao Indeks.hr nastalih na osnovu svedočenja danskog vojnika koji je bio očevidac, 12 muškaraca u maskirnim uniformama koji su počinili zločin na sebi nisu imali oznaku pripadnosti nijednoj vojsci.
O masakru u Dvoru na Uni zna se vrlo malo, a samu priču je u javnost plasirala danska BT televizija fokusirajući se na pitanje odgovornosti komandanata i pripadnika danskog kontigenta UN, koji su sa samo nekoliko metara udaljenosti posmatrali likvidaciju psihički i fizički hendikepiranih ljudi srpske nacionalnosti.
Prema rečima danskog novinara Kaspera Vedsmanda, autora teksta o egzekucijama u Dvoru na Uni, njemu su se javili danski vojnici opterećene savesti sa željom da iznesu istinu o masakru u tom gradiću.
Danski vojnici mogli su intervenisati, ali im je komandant Jorgen Kold rekao da samo posmatraju. UN su pokrenule istragu o navedenim zločinima, ali zbog premalo dokaza o počiniocima, od daljnje istrage se odustalo, pa niko za taj stravičan zločin nije odgovarao.
Štrbac:Masakr počinili hrvatski vojnici
Predsednik nevladine organizacije "Veritas" Savo Štrbac demantovao je hrvatske spekulacije da su likvidaciju devet hendikepiranih osoba u Dvoru na Uni počinili pripadnici Srpske Vojske Krajine ili srpske paravojske.
Srpska strana ima dokaze da su Dvor na Uni već 7. avgusta uveče držali pripadnici hrvatske vojske, izjavio je Štrbac istakavši da je ovaj, kao i mnoge zločine u operaciji "Oluja", počinila jedna hrvatska jedinica prilikom čišćenja terena, ne štedeći nikoga.
"Tvrdnje da su Srbi sami likvidirali svoje hendikepirane civile predstavljaju još jedan pokušaj podvale u suprotnosti s činjenicama i zdravom logikom", istakao je Štrbac.
Prema istraživanjima "Veritasa", u toku "Oluje" hendikepirani srpski civili prebačeni iz staračkog doma u Petrinji i smešteni u školu Dvora na Uni, na samo nekoliko metara od kampa danskih vojnika Unprofora.
Zato se, kako je kazao Štrbac, "sa svakom logikom kose tvrdnje da su sami Srbi svoje hendikepirane sklonili na najbezbednije moguće mesto, a onda počinili njihov masakr na očigled vojnika Unprofora."
I Srbija i Hvatska pokrenule istragu
Županijsko državno tužilaštvo u Sisku saopštilo je da je u toku kriminalistička istraga teškog ratnog zločina nad civilima u Dvoru na Uni 1995, ali da se još ne zna identitet počinilaca koji su tad ubili jedan bračni par i deset mentalno obolelih osoba srpske nacionalnosti.
Kako se navodi u saopštenju objavljenom na internet strani hrvatskog državnog tužilaštva, Sisačko-moslovačka policijska uprava je tužilaštvu u Sisku 6. septembra
2006. dostavila izveštaj o ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva, u Dvoru na Uni u kojem se navodi da su nepoznati počionioci, prema saznanjima, bili pripadnici paravojnih formacija SAO Krajine, koji su se povlačili iz Dvora 8. avgusta 1995.
Kako prenosi Hina, zatražena je i pretraga baze podataka Haškog tribunala radi prikupljanja podataka ili dokumentacije koja bi pomogla u otkrivanju identiteta žrtava i počinilaca zločina.
Zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da je i srpsko tužilaštvo formiralo predmet nakon saznanja o zločinu nad srpskim civilima u Dvoru na Uni.
Vekarić je rekao da je presuda hrvatskim generalima u Hagu otvorila Pandorinu kutiju i podstakla ljude da govore o zločinima tokom i nakon akcije "Oluja".