"U BiH više ne sme biti referenduma"
Član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je danas u Banjaluci da se u Bosni i Hercegovini više ništa ne sme rešavati referendumom, jer se time samo destabilizuje situacija. S druge strane, predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da raspisivanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH ne znači secesiju RS ili glasanje o statusu RS.
Izetbegović je novinarima rekao da se ne bi smeo održati referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH, navodeći da su zakoni o ovim pravosudnim institucijama usvojeni u državnom parlamentu, a da su potom izmenjeni u Savetu ministara BiH, u čemu su učestvovali i predstavnici entiteta.
"Ako se ovo pitanje otvara, onda je to za državni parlament, a nikako za entitet", rekao je bošnjački član Predsedništva BiH. Prema njegovim rečima, aktuelizovanje referendumskog pitanja u RS značajno usporava formiranje vlasti u BiH.
Bošnjački član Predsedništva BiH još je ocenio da se "ide u pogrešnom pravcu u pogrešnom trenutku, jer bi sada od krucijalne važnosti trebalo da bude postizanje saglasnosti o unutrašnjim pitanjima".
Bošnjaci u RS protiv referenduma
Potpredsednik parlamenta RS Ramiza Salkić izjavio je da primedbe iz RS na rad državnog suda i tužilaštva BiH nemaju za cilj reformu pravosuđa, već "potpunu destrukciju i dokidanje države BiH". |
Milorad Dodik, međutim, kaže da cilj referenduma nije secesija ili promena Dejtonskog sporazuma.
"Što se tiče referenduma, nikakva namera nije secesija ili glasanje o statusu, nego je reč o odgovoru na pitanje koje je nametnuto mimo Ustava i mimo Dejtonskog sporazuma, a upereno je isključivo protiv interesa RS. U tom pogledu, želimo da se ljudi u RS izjasne o tom pitanju", kazao je Dodik.
On je naveo da prema Dejtonskom sporazumu BiH državni Sud i Tužilaštvo ne postoje, dodajući da RS sada samo brani svoju dejtonsku poziciju i ustavni kapacitet.
Predsednik Narodne skupštine Igor Radojičić kazao je da su očekvana negativna reagovanja na odluku da se raspiše referendum o nametnutim odlukama visokog predstavnika.
On je još rekao da će sprovođenje referenudma biti odgođeno ako bošnjački klub u Veću naroda RS stavi veto na tu odluku. Prema njegovim rečima, ako Bošnjaci ne stave veto, referendum bi mogao biti održan 1. jula, a ako to učine, onda je potrebno da se prođe kompletna procedura u takvim slučajevima.
Ukoliko se na odluku o sprovođenju referenduma stavi veto, konačnu odluku o tome da li je povređen vitalni nacionalni interes doneće Ustavni sud RS.
Narodna skupština RS usvojila je sinoć odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi građani trebalo da se izjasne o nametnutim zakonima visokog predstavnika, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i o njihovoj neustavnoj verifikaciji u parlamentu BiH.