Dodik: Predložiću referendum
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodika predložiće Narodnoj skupštini RS donošenje odluke o održavanju referenduma na kojem bi se građani tog entiteta izjasnili o tome da li podržavaju zakone koje su nametali visoki predstavnici.
Dodik je podršku za ovakav stav danas dobio i od Senata RS, koji je zaključio da "referendum ne sme biti tabu tema, već legalno i legitimno pravo".
Senatori su podržali i za sutra najavljenu raspravu u Parlamentu RS o Dodikovoj informaciji u kojoj kritikuje rad Suda i Tužilaštva BiH zbog, kako je navodeno, neprocesuiranja ratnih zločina nad Srbima i "nedejtonske i neustavne osnove" ovih pravosudnih institucija.
Dodik nije želeo da otkrije kada bi se referendum mogao održati, navodeći da je referendum "demokratski kapacitet izjašnjavanja građana i da RS, kao strana potpisnica Dejtonskog sporazuma, treba da kaže svoj stav o ponašanju visokog predstavnika".
"Kada se dobije mišljenje građana, to znači da će se svo ponašanje uskladiti sa odlukom donetom na referendumu, ako građani kažu da se ne prihvataju nametnute nadležnosti", kazao je Dodik novinarima posle sednice Senata RS.
Prema njegovim rečima, posle referenduma obaveza svih institucija će biti da pokrenu zahteve za izmenu ili ukidanje nametnutih zakona.
Dodik je naveo da Parlament RS nikada nije dao saglasnost za prenos nadležnost za formiranje pravosudnih institucija na nivou BiH i da će Skupštini predložiti da odbaci odluke o nametanju zakona od strane visokog predstavnika.
"Predložiću da Skupština konstatuje da odluka parlamenta BiH o zakonima o Sudu i Tužilaštvu BiH ne može da amnestira pravnu proceduru o njihovom formiranju, u smislu potrebe da se obezbedi saglasnost strana za njihovo formiranje. Moj prijedlog će biti da se Skupština RS ogradi od takavog načina formiranja Suda i Tužilaštva
BiH", naglasio je Dodik.
On je još ocenio da Sud i Tužilaštvo BiH "generišu međenacionalnu mržnju i podržavaju međunacionalnu netoleraciju u BiH", zbog čega ne mogu da imaju podršku RS.
Dodik je kazao da Državni sud i Tužilaštvo mogu biti održani, pod uslovom da se redefiništu, dodajući da RS neće pristati na formiranje Vrhovnog suda BiH.
Na Dodikovu incicijativu za sutra je zakazana posebna sednica parlamenta RS na kojoj će se raspravljati o "posledicama antidejtonskog i neustavnog instalisanja pravosuđa na nivou BiH i (ne)delovanja Tužilaštva BiH i Suda BiH u predmetima ratnih zločina".