Hrvati optužili dvojicu srpskih oficira
Tužilaštvo u Osijeku podiglo je optužnicu protiv general-majora JNA Aleksandra Vasiljevića i potpukovnika Miroslava Živanovića zbog ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima u logorima Stajićevo, Begejci i drugim logorima u Srbiji 1991. godine.
Pošto su to državljani Srbije koji nisu dostupni državnim organima Hrvatske, Županijsko tužilaštvo u Osijeku još im je tokom istražnog postupka odredilo pritvor i za njima raspisalo poternicu, saopštilo je danas tužilaštvo na svojoj internet strani.
Optužnica je podignuta tri dana pre saopštavanja presude hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku, optuženima za ratne zločine nad Srbima tokom i posle akcije "Oluja" 1995. godine.
Vasiljević (73) je kao bivši načelnik Uprave za bezbednost JNA optužen po komandnoj odgovornosti za zlostavljanje civila i ratnih zarobljenika u logorima u Begejcima, Stajićevu, Sremskoj Mitrovici, Nišu i Staroj Gradiški, koji su osnovani po nalogu Uprave bezbednosti tadašnjeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu.
U njima je, prema optužnici, ubijeno 19 civila od početka oktobra 1991. do maja 1992.
Vasiljeviću se, kao nadređenom okrivljenom Živanoviću, na teret stavlja da je znao, ali da nije ništa učinio da spreči zlostavljanje, torture, silovanja i ubijanja u logorima ili kazni počinitelje.
Hrvatsko tužilaštvo ukazuje da su, pored ubijanja, većem broju zatvorenih civila i ratnih zarobljenika nanesene teške telesne povrede s trajnim fizičkim i psihičkim posledicama.
Potpukovniku Živanoviću (62) hrvatsko tužilaštvo stavlja na teret da je od oktobra 1991. do kraja 1992, kao komandat logora Stajićevo i Begejci, dopuštao mučenja i nečovečno postupanje, i da je po nalogu Vasiljevića organizovao logore u koje su, protivno normama međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, dovodili zarobljene civile i zarobljene pripadnike oružanih snaga Hrvatske.
U optužnici se navodi da je u logorima više žena silovano i seksualno zlostavljano.
Tokom istrage, otvorene 2008. godine, ispitano je 250 svedoka od kojih su većina nekadašnji ratni zarobljenici, a kao svedoci su saslušane osobe koje su sa hrvatske strane učestvovale u pregovorima i razmeni.
U okviru međunarodne pravne pomoći nadležno državno tužilaštvo učestvovalo je u postupku ispitivanja okrivljeneg Vasiljevića pred Specijalnim sudom za ratne zločine Srbije u Beogradu, piše osiječko tužilaštvo u saopštenju.
Hrvatski mediji nagađaju da bi ovaj predmet Hrvatska mogla da ustupi Srbiji, budući da su Vasiljević i Živanović njeni državljani.
"Hrvatska žrtva srpske agresije"
Hrvatska premijerka Jadranka Kosor i predstavnici 18 udruženja iz proteklog rata danas su zaključili da će ta presuda u Hrvatskoj "biti dočekana mirno i dostojanstveno".
Peške do Knina
U znak podrške hrvatskim generalima uoči izricanja presude jutros su iz rodnog mesta Ante Gotovine, Pakoštana kod Zadra, na trodnevno hodočašće do Knina krenuli članovi udruženja "Lučonoše Domovinskoga rata", a za četvrtak uveče na kninskoj tvrđavi najavljeno je molitveno bdenje za generale u Hagu koje će predvoditi šibenski biskup Ante Ivas. |
Sličan apel, povodom izricanja presude Gotovini, Markaču i Čermaku, danas je građanima uputila i komisija Hrvatske biskupske konferencije "Iustitia et pax", uz poziv vernicima na post i molitvu za pravednu odluku suda u Hagu.
"Prvi zaključak je da 15. april treba dočekati mirno, dostojanstveno i da u svemu što ćemo raditi treba pokazati jedinstvo, sagledati činjenice", izjavila je Kosorova novinarima posle sastanka s predstavnicima 18 udruženja veterana povodom izricanja presuda generalima optuženima za ratne zločine nad Srbima tokom i posle akcije "Oluja" 1995.
Kosorova je naglasila da je na sastanku zaključeno da "protesti, a pogotovo mogući neredi ne bi mogli ništa da promene" i da o tome treba voditi računa.
Hrvatska premijerka je ponovila da su činjenice da je rat u Hrvatskoj bio "pravedan i oslobodilački, kao i da je Hrvatska bila žrtva krvave agresije", ocenivši da će se sve oko izricanja presude pratiti "hladne glave i vrućeg srca".
Jedan od učesnika sastanka Josip Klem iz Udruženja specijalne policije iz poslednjeg rata rekao je da će to udruženje zajedno s drugim veteranima dan uoči izricanja presude u Hagu organizovati šetnju podrške generalima, a ne protest.
Komisija Hrvatske biskupske konferencije "Iustitia et pax" navela je da Haški sud nije adekvatno vrednovao činjenicu da je Hrvatska bila žrtva srpske agresije.
"Niko pravedan ne može poreći da su i s hrvatske strane počinjeni pojedinačni zločini, ali procesuirati i osuditi trebalo bi prave počinitelje, a ne birati osumnjičenike po političkom ključu", smatraju biskupi.