Ponedeljak 25. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 04.04.2011.
13:04
Đ. Barović - Vesti A

Hag izbrisao 9.623 srpske žrtve?

Demografska služba Haškog tužilaštva objavila je podatke o demografskim kretanjima i proceni ljudskih žrtava u BiH od 1992. do 1995. godine po kojima je u ratu u Bosni stradalo oko 105.000 osoba: 68.000 muslimana, 23.000 Srba, 9.000 Hrvata i 5.000 drugih nacionalnosti.

 Osnivač i predsednik Centra za istraživanje srpskih stradanja u 20. veku Milivoje Ivanišević kaže da je reč o grubom falsifikatu i pokušaju da se izbriše čak 9.623 ubijenih ili nestalih Srba!

IGNORISALI SRPSKE ŽRTVE: Jedna od brojnih masovnih sahrana
 



- Po ovom istraživanju u Bosni je stradalo 22.779 Srba, a mi u spiskovima već imamo registrovanih 32.402 ubijenih. Svaka žrtva ima svoj dosije sa dokumentima i dokazima i svoj, posmrtni, matični broj. Dobar deo tih spiskova smo već publikovali, tvrdi Ivanišević.

Mirsad Tokača zadovoljan


Interesantno je da se podaci Demografske službe poklapaju sa podacima Istraživačko dokumentacionog centra iz Sarajeva koji tvrdi da je od posledica ratnih dejstava u Bosni stradalo više od 97.000 ljudi.


- Bio sam izložen toj jednoj vrsti linča, ali mi je sada pao kamen sa srca jer je potvrđeno nešto na nivou struke i nauke. Vrlo sam zadovoljan što je Tribunal to uradio, što je i on svoje rezultate učinio javnim - objašnjava direktor ovog Centra Mirsad Tokača.

Eksperti Demografske službe Tužilaštva Haškog tribunala tvrde da su podaci do kojih su došli rezultat 12-godišnjeg rada, te da su u ovom poslu korišćeni podaci Zavoda za statistiku, zdravstvenih ustanova, pogrebnih zavoda, međunarodnih institucija, te samog Tribunala.

Po tim brojkama u Sarajevu je stradalo oko 9.500, a u Srebrenici oko 7.500 ljudi. Portparol Tribunala Nerma Jelačić naglašava kako su dobijeni podaci od istorijske važnosti.


- Ovo je prvi sud koji je koristio demografske podatke u sudskim postupcima kako bi dokazao zločine. Zato podacima treba pristupiti trezveno i suzdržati se političkih ocena. Važno je da su ovi podaci dostupni javnosti zato što su od istorijske važnosti ne samo za region bivše Jugoslavije nego i za međunarodnu pravdu - navodi Jelačićeva.


Milivoje Ivanišević ne krije ljutnju zbog ove studije i napominje da se njegov Centar ovom temom nije bavio 12, već skoro 20 godina, te da su se koristili metodologijom koju su dobili od Jevrejske opštine u Beogradu.


- Zbog toga i tvrdim da su naši podaci o srpskim žrtvama neuporedivo precizniji. Ovo je najgrublji mogući falsifikat sa kojim smo se do sada susreli. Nije u pitanju ni slučajna greška ni bilo šta drugo, već nametanje falsifikata od strane Tribunala kako bi do kraja odradili posao za koji su plaćeni, a to je da se kao apsolutna istina prihvati teza da su Srbi krivi za 80 odsto zločina, Hrvati za dvanaest, a muslimani samo za osam posto zločina koji se dogodio. Međutim, te proporcije su u žestokom sukobu sa istinom - kaže Ivanišević i dodaje da ga iznenađuje reagovanje nekih institucija i pojedinaca u RS koji su podržali istraživanje Haškog tribunala.

Milivoje Ivanišević
 


- Neverovatno mi je da većinu tih zvaničnika nije briga za falsifikovanje obima srpskog stradanja u BiH, napominje Ivanišević.


U Republici Srpskoj za sada je jedino reagovala Organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila koja smatra da je nedopustivo da se srpske žrtve umanje za čak trećinu. Međutim, direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović kaže da su ovo podaci "blizu realnih".


- Neki naši istraživači tvrde da je bilo i više gubitaka na srpskoj strani. Te se procene kreću i do 35.000, ali uzmimo da su eksperti Haškog tribunala uložili dosta truda i da je ovo dobra podloga i osnova za nastavak istraživanja - kaže Velimirović. On smatra da je u ekspertizi Tribunala jedino diskutabilna razmera između civilnih i vojnih žrtava - na štetu civila.


- Pre nego što su usvojeni zakoni o statusu civilnih žrtava rata, često su u vojne evidencije upisivani poginuli civili kako bi porodice ostvarile veća prava naglašava Velimirović.   

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online