Počeo popis stanovništa
U bivšim jugoslovenskim republikama Crnoj Gori i Hrvatskoj jutros je počeo popis stanovništva, kuća i stanova, koji će trajati do 15. aprila. Popis će biti sproveden i na Kosovu. Popisom su obuhvaćene sve osobe koje žive u datoj državi i one koje poseduju državljanstvo svoje države, ali žive van nje. Popis u Srbiji i Makedoniji odložen je za jesen. U BiH ga za sada neće biti jer nije usvojen odgovarajući zakon na nivou države. U RS je donet zakon, ali se vlasti još ne izjašnjavaju da li će i kada biti popisa u tom entitetu. U slučaju i da bude sproveden, on neće biti validan za međunarodnu zajednicu.
Građani nisu obavezni da odgovore na pitanja o etničkoj, nacionalnoj i verskoj pripadnosti. Odgovor "Ne želim da se o tome izjasnim" potpuno je legitiman.
Za prikupljanje podataka na popisu u Crnoj Gori angažovano je više od 3.500 popisivača.
Podaci o broju stanovnika i domaćinstava očekuju se mesec dana nakon završetka popisa, a ostali podaci kasnije. Krajnji rok za objavljivanje potpunih podataka popisa stanovnistva je 2013. godina.
Današnji popis stanovništva u Crnoj Gori je 13. po redu od 1879. godine, kada je odrzan prvi popis. Pretposlednji popis stanovnistva u Crnoj Gori održan je 2003. godine.
Počeo popis i na Kosovu
Na Kosovu je danas počeo popis stanovništva i domaćinstava koji će trajati do 15. aprila.
Poslednji kompletan popis u Pokrajini obavljen je 1981. godine. Pokušaj da se obavi 1991. bojkotovali su kosovski Albanci. Popis stanovništva, stanova i porodičnih domaćinstava organizuje statistički zavod Kosova, uz međunarodni monitoring.
Na severu Kosova poces će nadgledati Kancelarija UN za projektne službe (UNOPS).
Pripreme za popis počele su 2005. godine i stalno ih je nadgledala Međunarodna posmatračka operacija i međunarodne organizacije. Povodom strahovanja zbog pitanja o nacionalnoj pripadnosti i veroispovesti, iz međunarodnih organizacija koje će pratiti i nadgledati izbore, procenjeno je da su pitanja usklađena s međunarodnim standardima, jer su ispitanici slobodni da iskažu svoju nacionalnu pripadnost i veroispovest, ali nisu obavezni. Vlada Srbije pozvala je kosovske Srbe da ne učestvuju u popisu ukoliko ih na celoj teritoriji Kosova ne sprovode UN. |
Popis i u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je jutros u 8.00 časova počeo popis stanovništva, domaćinstava i stanova.
Popis će trajati do 28. aprila, a preliminarni rezultati očekuju se 30. juna.
Ovogodišnji popis koštaće 174,9 miliona kuna (oko 23 miliona evra), što je za 33 miliona kuna više nego što je koštao poslednji popis obavljen 2001.
Građani će odgovarati na 45 pitanja kojima će, za razliku od prethodnog popisa 2001. godine, biti obuhvaćena informatička pismenost i pripadnost bračnim, vanbračnim ili istopolnim zajednicama.
Kao i na ranijim popisima među pitanjima će biti i ona koja se odnose na nacionalnost, veroispovest, obrazovanje i prihode.
Popisivanje će provoditi 15 000 popisivača i 2 000 kontrolora koji su prošli obuku i položili test, a popisom će biti obuhvaćeni hrvatski državljani, strani državljani i osobe bez državljanstva koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, bez obzira da li se za vreme popisa nalaze u Hrvatskoj.
Prema rezultatima poslednjeg popisa, Hrvatska je imala 4 437 460 stanovnika, od toga oko 89,6 odsto Hrvata. Srbi kao najbrojnija nacionalna manjina, prema tim rezultatima, čine oko 4,5 odsto ili oko 200.000, a njihov broj je smanjen u odnosu na rezultate popisa iz 1991. kada ih je bilo 12,2 odsto.
U uputstvu povodom predstojećeg popisa stanovništva u zemljama u regionu, patrijarh srpski Irinej pozvao je vernike i pripadnike srpskog naroda i srpske zajednice da se slobodno i bez straha odazovu predstojećem popisu stanovništva i da se izjasne kao Srbi pravoslavne vere, a takvu poruku su uputile i brojne partije i izbeglička udruženja.